Kartal Belediyesi: Altınok Öz enkaza 6 gün sonra gitmedi

Kartal’da çöken Yeşilyurt Apartmanı ve 21 kişinin ölümünün yankıları devam ediyor. Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz’ün olay yerine 6 gün sonra gittiğine dair iddialara Kartal Belediyesi’nden cevap geldi.

Önce İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Altınok Öz’ün enkaz alanına hiç gelmediğini iddia ederek “Kartal Belediye Başkanını bir kere bile orada görmedim. Batsın sizin komünistliğiniz, batsın sizin solculuğunuz, batsın sizin belediye anlayışınız” şeklinde açıklama yaptı. Ardından Altınok Öz’ün olaydan 6 gün sonra binanın çöktüğü alana yaptığı ziyaret haber ajansları ve haber kanalları tarafından görüntülü olarak servis edildi.

Görüntüleri izleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan Altınok Öz’e kovboy benzetmesi yaparak, “Siz Kartal’ın belediye başkanısınız. İkinci dönem orada belediye başkanlığı yapıyorsunuz. Yanı başında bu olay oluyor ve siz 5 gün sonra oraya gidiyorsunuz. O partinin genel başkanı olarak oraya gelip ziyaret etmiyorsun. Belediye başkanın 5 gün sonra oraya geliyor. Böyle bir olay olmuş, insan bir tevazu içinde üzgünlüğü olur. Üzgün bir şekilde oraya gelir. Yok, bakıyorsunuz la teşbih çok farklı havalarda, adeta bir kovboy edasıyla geliyor.” ifadelerini kullandı.

Kartal Bld: Aktınok Öz ilk anda oradaydı

Öte yandan Altınok Öz’ün bina çöktükten 15-20 dakika sonra yapılan canlı yayınlarda enkaz alanında olduğu görülmüştü. Buna dikkat çeken Kartal Belediyesi bugün bir açıklama yayınladı. Kartal Belediyesi’nin açıklamasında, “Altınok Öz, olayın yaşandığı 6 Şubat günü saat 16:00 saatlerinde haberi alır almaz belediye ekipleriyle birlikte bina çökmesinin yaşandığı alana gitmiş, burada tüm gece boyunca gelişmeleri yerinde takip etmiştir.” denildi.

Kartal Belediyesi’nin açıklaması:

Kartal Orhantepe Mahallesi Sema Sokak’ta meydana gelen bina çökmesinin ardından kamuoyuna gerçeklikten uzak yanlış aksettirilen haberlere, açıklamalara istinaden bir kez daha bilgi kirliliğini önlemek ve doğru bilgilendirilme yapılmak üzere aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur.

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, olayın yaşandığı 6 Şubat günü saat 16:00 saatlerinde haberi alır almaz belediye ekipleriyle birlikte bina çökmesinin yaşandığı alana gitmiş, burada tüm gece boyunca gelişmeleri yerinde takip etmiştir. Bina ile ilgili verileri de Çevre ve Şehircilik Bakanı, İstanbul Valisi ve diğer yetkililer olmak üzere üst düzey makamlarla paylaşmış, tüm belediye ekipleri de konuyla ilgili olarak bölgede seferber olmuştur.

Haberi alır almaz bölgeye giderek, gazetecilere gerek sözlü gerekse telefonla yayına bağlanarak bilgi aktaran hatta aynı gece olay yerinde TGRT Haber’e saat 19:40’ta canlı yayına bağlanarak açıklama yapan Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, olayın yaşandığı günlerin akabinde de yine bölgeye gitmiş, gerekli çalışmalar hakkında bilgi almıştır. Basına ve kamuoyuna aksettirildiği üzere olayın üzerinden 5 gün sonra bölgeye gittiği açıklamaları ve haberleri ise asılsızdır.

Siyaset üzerinden yapılan bu tarz açıklamaların yanlış ve asılsız olduğunu bir kez daha beyan eder; 21 kişinin yaşamını kaybettiği bu acı olay sonrasında; yaşananların bu şekilde yansıtılması ve kamuoyunun yanlış yönlendirilmesine sebebiyet vermemek adına kamuoyu ile paylaşmak ister, saygılar sunarız.