Peskov: Geçenlerde uzun bir zaman sonra İstanbul’a gittim, gördüm ki İstanbul Arapça konuşmaya başlamış

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, mülteciler konusunda en büyük yükü Türkiye’nin taşıdığını söyledi. “3-4 ay evvel İstanbul’a gittim, uzun zamandır ziyaret etmemiştim” diyen Peskov, “Gözüme bir şey çarptı. İstanbul Arapça konuşmaya başlamış. Mesela Miami Amerika, ama İngilizce konuşan yok” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Suriye’nin kaderini belirlemek için geçen hafta Perşembe günü bir kez daha Rusya’nın Soçi kentinde bir araya geldi. Bu sırada basın mensuplarına demeç veren Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov İstanbul’un Arap şehri haline geldiğine yönelik ifadeler kullandı.

Peskov’un açıklamaları:

– İnsani durum çok önemli. Bir taraftan Türkiye en büyük yükü taşıyan ülke. Sayın Erdoğan’ın dediği gibi Avrupa’dan Türkiye’ye çok az bir para gitti, yaptığı masraflara kıyasla. Tabii bu insani boyut Türkiye için önemli. 3-4 ay evvel İstanbul’a gittim, uzun zamandır ziyaret etmemiştim. Gözüme bir şey çarptı. İstanbul Arapça konuşmaya başlamış. Mesela Miami Amerika, ama İngilizce konuşan yok. Onun gibi İstanbul’da da herkes Arapça konuşuyor.