Gökhan Yüksel: Bazı şeylere geç kalırsanız oralarda rezidanslar olur

CHP Kartal Belediye Başkan Adayı Gökhan Yüksel, Kültür Kardeşliği Platformu tarafından düzenlenen kahvaltıya katılarak planladıkları projeleri anlattı.

CHP Kartal İlçe Yöneticisi Süleyman Ülger, Kültür Kardeşliği Platformu Başkanı Ömer İçmeli ve Kartal’da faaliyet gösteren dernek yöneticileri ve dernek üyelerinin de yer aldığı kahvaltıda konuşan Yüksel, Kartal’da son on yıllık dönemde gerçekleştirdikleri projeleri anımsatarak yeni dönemde nasıl bir yönetim anlayışı vaat ettiğini anlattı.

Yüksel, “Ceviz Meydanı ve Uğur Mumcu Meydanı gibi büyük projeleri ilk etapta tamamlamak bana kısmet olacak. Bununla birlikte yeni dönemde yapmayı düşündüğümüz yeni projelerimiz var. On yılda birçok proje gerçekleştirdik. Belki yaptıklarımızdan tam olarak herkesi haberdar edememişizdir. Türkiye’de pek çok ilki gerçekleştirdik. 15 dönümlük alana yaptığımız Mehmet Ali Büklü Parkı var. Orası da tam bir harabe halindeydi. Bize birkaç ay sonra bir yazı geldi, orayı konut alanına çevirmemizi öneriyorlardı. Bazı şeylere geç kalırsanız oralarda rezidanslar olur. Bunların iyi anlaşılması gerektiğine inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

yuksel-kultur-kahvalti-3-kartal24

Gökhan Yüksel konuşmasını şöyle sürdürdü:

Kartallı Kazım Meydanını hatırlarsınız. Orası bir kömürlük halindeydi. Oradan bir meydan yarattık. Atatürk ilke ve inkılaplarını kendine rehber edinmiş Cumhuriyet sevdalılarıyla beraber bütün milli bayramlarımızda orayı bir buluşma yeri haline getirip Kartal Meydanına kadar yürüyüşlerimizi yaptık. Geçmişimizi yâd ederken aynı zamanda bu vatanı kurtaran şehitlerimizi, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere andık. Bir de 15 dönümlük alana yaptığımız Mehmet Ali Büklü Parkı var. Orası da tam bir harabe halindeydi. Burada dikkat çekmek istediğim şey bir anlayıştır. Bize birkaç ay sonra bir yazı geldi, orayı konut alanına çevirmemizi öneriyorlardı. Yer bizim değildi, hazinenindi. Bazı şeylere geç kalırsanız oralarda rezidanslar olur. O yüzden Kartallıların yaşam alanlarına, nefes aldıkları yerlere hızlı bir şekilde dokunup, yeşil alanları ailelerimizin ve çocuklarımızın vakit geçirebilecekleri ve özgürce gezebilecekleri yerlere dönüştürme felsefemize devam edeceğiz. Yakacık’ta 30 dönümlük bir parkı vatandaşlarımıza kazandırdık. O alan da bir rezidans olarak karşımıza çıkabilirdi, fakat orayı Kartallıların kullanımına açıp gizli bir cennet yarattık.

Bu felsefemizi Kartalımızın tamamında etkin kılıp, vatandaşlarımızın kullanımına açacağımız yeni projeleri sizinle buluşturacağız. Yine bir ağız diş sağlığı merkezi açtık. Diş tedavileri çok pahalıdır. Bütün okullarımızdan çocuklarımızı alıp, orada tedavi ettikten sonra tekrar okullarına bıraktık. Masal Müzesi yaptık. Bütün okullara gittik, otobüslerimizle çocuklarımızı aldık. Masal Müzesinde onların hayal güçlerini geliştirdik, onları kültür ve sanatla buluşturarak cep telefonlarından ve televizyonlardan uzaklaştırmaya çalıştık. Bunları yaparken bir lira para talep etmeden, sosyal demokrat belediyecilik anlayışına uygun adımlar atmaya çalıştık.

Ceviz Meydanımız ile beraber Cevizli, Atalar, Esentepe ve Orhantepe halkı rahat bir nefes alacak. İçerisinde kapalı yüzme havuzu, açık anfi tiyatro, sinema ve tiyatro salonları, girişimci kadınlar için atölyeler, çocuklarımızın eğitim alabileceği etüt merkezleri yer alacak. Yakacık bölgemizde mutlaka gençlerimiz için bir veya daha fazla spor merkezleri açacağız. Ben Kartal Ergenekon İlkokulunda okudum. Orada beden öğretmenimiz bizi ilkokul çağında hentbol sporu ile tanıştırdı. Bunun üzerine bazı arkadaşlarımız profesyonel olarak hentbol sporunu icra etmeye başladı. Demek istediğim, biz çocuklarımızı sporla buluşturduğumuz vakit hayatlarıyla ilgili çok değişik yerlere geleceklerini bilen, gören ve bilen bir kardeşinizim. Sizlere heyecanlandıracak çok güzel projelerimiz var. Gençlerimizi kültür ve sanata teşvik eden projelerimiz devam edecek. Kartal Meydanında yaptığımız festivalleri devam ettireceğiz. Kartal’da yeşil alanların miktarını biraz daha iyi noktaya getirip Anadolu Yakası’nın Kartal’da nefes alacağı bir yeşil dünyayı sizinle buluşturmak istiyoruz.