Son ankette İstanbul için ilginç sonuç

31 Mart seçimlerine 38 gün kala yepyeni bir anket ortaya çıktı. Bulgu Araştırma Merkezi yönetim Kurulu Başkanı Semih Turan 31 Mart seçimleri öncesi İstanbul’un nabzını tuttu. Özellikle AK Parti seçmenini inceleyen Turan, ilk kez AK Parti seçmeninde bu yoğunlukta başka bir parti adayına oy verme eğiliminin ortayı çıktığını belirtiyor.

BirGün’den Kardelen Kocatürk’e seçimleri değerlendiren Semih Turan şu ifadeleri kullandı:

“Seçimlere daha 45 gün var kararsızların olması çok doğal. Bu kararsız seçmenden öte bir şey. AKP seçmenin sadece yüzde 72 ‘si Binali Yıldırım’a vereceğini söylüyor. Kalan yüzde 28’i yorumlamak gerekir. Total olarak düşündüğümüzde yüzde 28’in 3’de 1’i hala kararsız. Bu seçmenlerin üçte biri sandığa gitmeyeceğini ifade ederken, diğer bir kısım ise Ekrem İmamoğlu’na oy vereceğim diyor. CHP adayına oy vereceğim demeleri bu araştırma da çok önemli bir bulgu. Şimdiye kadar AKP seçmeni için CHP hiçbir zaman bir çekim merkezi olmuyordu. Fark burada.

AKP seçmeninin bu tavrı kızgınlık olarak değerlendirmeyelim. Kızmıyor aslında isyan ediyor. İsyan ettiği konuların başında da hayat pahalılığı geliyor. Yapılan zamlar ve artık nefes alamıyoruz diyorlar. Bu durum AKP’li seçmende korkunç bir tepkiye dönmüş durumda.

Bu kırılganlık sadece AKP seçmenin de değil. Cumhur İttifakı oluşturan iki partide de bu kırılganlık var. Sahadan aldığımız sonuçlar da bunu gösteriyor. MHP seçmeni AKP seçmenine oranla daha da vahim durumda. Bizim ölçümlerimize göre MHP seçmeni arasında Binali Yıldırım’a oy vereceğim diyenlerin sayısı yüzde 50’yi bile bulamamış durumda.”