Gökhan Yüksel tekstil işçilerinin sorularını cevapladı

Seçim çalışmaları kapsamında ziyaretlerini sürdüren CHP’nin Kartal Belediye Başkan Adayı Gökhan Yüksel, Kartal Cumhuriyet ve Soğanlık Mahallelerindeki dört tekstil atölyesini ziyaret ederek tekstil işçileriyle bir araya geldi. Yüksel, tekstil işçilerinin yaşadığı sorunlara kulak verip emekçilerin sorularını yanıtladı.

Sözlerine başlarken, “Kartal’ı güzelleştirmek ve yaşam standartlarını yükseltmek için elimden geleni yapacağım. Kartal’da doğup büyüdüm, Kartal’a hizmet etmek istiyorum. Üretim yapmanın zor olduğu bu günlerde bunu başaran ve ihracat ile ülkemize döviz kazandıran bir firmanın işçileri ile bir araya gelmekten kıvanç duyuyorum.” ifadelerini kullanan Gökhan Yüksel, işçilerin sorularını yanıtladı.

CHP’nin Kartal Adayı Gökhan Yüksel ile işçilerin soru-cevap şeklindeki sohbeti şu şekilde gerçekleşti:

Soru: Çöken binalara benzer, depreme dayanıksız birçok bina var. O binalarda oturanların durumu ne olacak?

Gökhan Yüksel: “Kartal Belediyesi olarak 2009 yılında belediye başkanımız Altınok Öz ile beraber Kartal’a sosyal demokrat belediyecilik anlayışımızı getirdik. Göreve geldiğimiz günden beri birçok sitede ve apartmanda toplantılar yaptık. Sadece Kartal’da değil, İstanbul’da birçok kaçak bina var. Vatandaşlarımızı deprem dönüşümü ile ilgili bilgilendirdik. Binaların ömürlerini doldurduğunu ve artık yenilenmesi gerektiğini ifade ettik. Bu toplantılar sonucunda yaklaşık elli bin insanın evlerini boşaltmasını ve yeni evleriyle buluşmasını sağladık. Böylece yaklaşık elli bin insanın canını güvence altına aldık. Ancak bu elli bin insanla bitmiyor, hayatlarını kurtarmamız gereken yüz binlerce insan var. İstanbul’da çok sayıda kaçak yapı var. Biz bu kadar toplantı yapıp, bu kadar canı kurtardığımız halde felaket yine Kartal’da başımıza geldi. Hala yapmamız gereken çok iş var. Belediyemizde bu konuda uzman arkadaşlarımız var. Binasının çürük olduğunu düşünen bina sakinlerini mutlaka belediyemize başvurmaya davet ediyoruz. Deprem dönüşümü konusunda seferberliğimiz yeni dönemde de sürecek. Bu konuda tecrübeliyim ve elimden gelen gayreti göstereceğim.”

gokhan-yuksel-teksil-iscileriyle-bulustu-1-kartal24

Soru: Türkiye’deki tüm belediyelerde mahallecilik ve ayrımcılık var. Kartal’da sizin döneminizde böyle bir ayrım olacak mı?

Gökhan Yüksel: “Mahallelerimizi birbirinden ayırmak gibi bir derdim olmayacağını açıkça beyan ederim. Özellikle Yalı, Yunus ve Topselvi mahallelerimizde geciken yatırımlarımız olduğunu biliyorum. Göreve geldiğimde ilk olarak o mahallelerimize hizmet vermek amacıyla bir hizmet binası kuracağız. Bu hizmet binamızda kreş ve kadınlarımız için atölyeler olacak. Belediyemizin varlığını orada hissettireceğiz. Bu mahallelerimizde aydınlatma problemlerini çözeceğiz. Aydınlatma normalde Ayedaş’ın işi, ancak özelleştirildiği için kar elde etmeyeceği bir işe girmek istemiyorlar. Göreve geldiğimde Ayedaş’ı sıkıştırarak aydınlatma sorunlarını çözmeye çalışacağım. Olmazsa da Kartal Belediyesi olarak kent aydınlatmalarını yapıp ailelerin cadde ve sokakları daha rahat kullanmasını sağlayacağız. Yakacık Yeni Mahallemizde yapmayı planladığımız bir kreş ve park var. Gümüşpınar, Soğanlık Orta ve Yeni Mahallelerimizde mevcut halk pazarı problemini çözeceğiz. Projemiz de hazır, kapalı ve açık alanda bir pazar yeri kuracağız. Bütün mahallerimize yetişmeye çalışıyoruz, elimizden gelen çabayı harcamaya yine devam edeceğiz. ”

gokhan-yuksel-teksil-iscileriyle-bulustu-3-kartal24

Soru: Kartal’da daha fazla yeşil alan istiyoruz. Bu konuda projeleriniz var mı?

Gökhan Yüksel: “Bakın yine Soğanlık’ta bir park projemiz var. Ayrıca dönüşümlerle karşımıza çıkan boş alanları halkın kullanımına açmaya devam edeceğiz. Mesela Kartallı Kazım Meydanını bilirsiniz. Orası göreve geldiğimizde bir kömürlüktü, oradan bir rezidans da çıkabilirdi, fakat vatandaşlarımızın kullanımına açtık. Esentepe’de 15 dönümlük Büklü Parkı var. Göreve geldiğimizde harabeydi. Oraya da rezidans değil vatandaşlarımızın kullanımına açık bir park yaptık. Yakacık’ta 30 dönümlük havuzlu bir parkımız var. Göreve geldiğimizde orası da bir harabeydi. Rezidans olmasını bekleyenler amaçlarına ulaşamadı. 30 dönümlük alanı Kartallıların kullanımına açtık. Bu hizmet anlayışımız devam edecek. Dönüşümlerle birlikte terk alanları ortaya çıktıkça buraları mutlaka sizinle buluşturacağız.”

gokhan-yuksel-teksil-iscileriyle-bulustu-4-kartal24

Gökhan Yüksel konuşmasını, “İçinizden gelen biri olarak ve yerel yönetimlerde tecrübesi olan bir Kartallı olarak göreve hazırım, sizden şans istiyorum.” ifadeleriyle sonlandırdı. İşçiler de Gökhan Yüksel’e hayırlı olsun diyerek hep birlikte alkışladılar.