Ekrem İmamoğlu İstanbul için projelerini anlattı

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, Hilton İstanbul Bomonti Otel’de düzenlenen “İstanbul Çözümleri Tanıtım Toplantısı”nda İstanbul için projelerini anlattı. İmamoğlu, “İstanbul’u yeniden ayağa kaldıracağız. İstanbulluyu özgür, mutlu ve müreffeh günlere kavuşturacağız. Bunun için enerjimiz, tecrübemiz, vizyonumuz ve kadromuz var.” ifadelerini kullandı.

Tanıtım toplantısında İmamoğlu kalabalık bir topluluğa ekonomiden turizme, kültür sanattan ulaşıma değin projelerini ve hedeflerini anlattı. İstanbul’un 3 önemli sorunu var diyen İmamoğlu, “1. Ekonomi, 2. Ekonomi 3. Ekonomi. Sokağa çıkın, siz de göreceksiniz. Çarşıda pazarda insanlarla konuşun, ekonomik çöküşün derinliğini, insafsızlığını siz de anlayacaksınız. Ekonomi gerçekten kötü. İstanbullu burnundan soluyor. İstanbullunun mutfağını ateş almış. Siyasetten nemalanan küçük bir azınlık dışında gelecek korkusu tüm İstanbul’u sarmış. İşsizlik almış başını gidiyor. Umutsuzluk 7 tepenin dışına taşmış.” dedi.

ekrem-imamoglu-proje-3-kartal24

Ekrem İmamoğlu’nun konuşmasından satır başları şöyle:

-İstanbul adil bir kent olacak. Yeşil bir kent olacak Yaratıcı bir kent olacak. Ama aynı zamanda kadın dostu bir kent olacak. Girişimci dostu bir kent olacak Engelli ve çocuk dostu bir kent olacak. Öncelikli işimiz, öncelikli derdimiz; İstanbul’daki hayat pahalılığı. Biz İstanbullunun cebinden çıkan parayı mümkün olduğunca azaltacağız. İstanbullulara verilen sosyal yardımları mümkün olduğunca artıracağız.

-Bizim İstanbul’daki hayat pahalılığıyla mücadelede formülümüz: 4 artı 1’dir. Çok önemli 4 harcama kaleminde İstanbullunun cebinden çıkan parayı azaltacağız. İstanbullunun gıdaya harcadığı parayı azaltacağız. İstanbullunun ulaşıma harcadığı parayı azaltacağız. İstanbullunun eğitime harcadığı parayı azaltacağız. İstanbullunun suya harcadığı parayı azaltacağız. Bunlar, İstanbulluya rahat nefes aldıracak. Bunlara ek olarak +1 diyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal yardım bütçesini 3 katına çıkaracağız ve bu kaynağı vatandaşa sunacağız.

-Yeni bebeği olan bir anne, çocuğu 4 yaşına gelene kadar ulaşımdan ücretsiz yararlanacak. Çocuklar 12 yaşına kadar toplu taşıma araçlarına ücretsiz binecek. Öğrencilerin aylık 85 TL olan kartını 50 TL’ye düşüreceğiz. 25 yaşın altındaki tüm gençler toplu taşıtlardan % 40 indirimli faydalanacak. Toplu taşımada ilk aktarmalar ücretsiz olacak.

-Biliyorsunuz hep bir “İstanbul İttifakı”ndan bahsediyorum. Biz, İstanbullunun gönüllü emeğinden, bilgisinden, görgüsünden, deneyiminden faydalanıp kenti ayağa kaldıracağız. Yapacağımız tüm bu projelerde gönüllü emek koyan, katkı sunan yurttaşlarımız da ulaşımdan ücretsiz faydalanacak. Resmi ve dini bayramlarda da toplu taşıma tüm halkımıza ücretsiz olacak.

-Suda hanelere %40 indirim yapacağız. 5 yılın sonunda altyapı çalışmalarını tamamladığımızda, İstanbullu musluktan temiz su içebilecek. Üzerine basa basa söylüyorum: Bazıları çılgın fikirler peşinde koşuyor olabilir.

-Bugün bu şehirdeki her 4 gençten biri işsiz. İnsanlarımız artık iş bulma umudunu dahi kaybediyor. Biz İstanbul’da %15’lere varan toplam işsizlik oranını tek hanelere düşüreceğiz. ‘Bu iş yerel yönetimin işi değil’ demeden, somut ve gerçekçi çözüm önerilerimizi ortaya koyacağız.

ekrem-imamoglu-proje-4-kartal24