İnşaat Mühendisi Abdurrahman Ağaç Kimdir?

- Yorumlar

Kartal Çavuşoğlu Mahallesi’nde bir yürüyen merdivene adı verilen İnşaat Mühendisi Abdurrahman Ağaç’ın kim olduğu vatandaşlarda merak uyandırdı. İnşaat Mühendisi Abdurrahman Ağaç, belediyelerde de görev almış MHP’li bir inşaat mühendisi. Maltepe ve Kartal Belediyelerinde çeşitli görevler üstlenen Ağaç, Kartal Belediyesi’nin hizmet binasının kapalı otoparktan dönüşümünde rol aldı. Evli ve üç çocuk babası olan Ağaç, 2018 yılında bir rahatsızlık sonucu hayatını kaybetti.

Ağaç ile ilgili bir anısını anlatan dönemin Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz, “Bir gün rahmetli Abdurrahman Bey ile akşamüstü buraya geldik. Kartal Belediye binasının yapımı esnasında Fen İşleri Müdürümüz Hikmet Bey, iş yoğunluğundan dolayı müdürlüğünü bırakmıştı. Dediler ki –Maltepe Belediyesi’nde Abdurrahman Ağaç diye biri var, bu işi yapar.- çağırdım, dedim ki –bu belediye binasını bitirebilir misin?- o da bitirebileceğini söyledi. -Kendine güveniyor musun?- dedim –güveniyorum- dedi. –o zaman ver dilekçeni, gel- dedim. Abdurrahman Ağaç, buranın, Kartal Belediyesi’nin binasının yapımında çok çok büyük katkıları olan bir mesai arkadaşımızdı. Başka bir hastalıktan rahmetli oldu. Oğlu Oğuzhan’ı aradım, dedim ki –kalp krizini ilk kez merdivenlerin başında geçirmişti, o merdivenli yola aile müsaade ederse Abdurrahman Ağaç ismini vermek istiyorum- Memnun olacaklarını söylediler.” dedi.

İnşaat Mühendisi Abdurrahman Ağaç Kimdir?

2 Şubat 1952’de Gümüşhane’nin Beyçam köyünde doğan Abdurrahman Ağaç; ilk ve ortaokul öğrenimini Trabzon’da, lise eğitimini ise Gümüşhane’de tamamladı. 1977 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun oldu. 1980-1992 yılları arasında YSE Köy Hizmetleri’nde İçme Suları Şube Müdürü olarak görev alan Abdurrahman Ağaç, 1992 yılında Maltepe Belediyesi Fen İşleri Müdürü olarak memuriyetine devam etti.

1992-1996 yılları arasında MHP Merkez Genel Kurul Üyesi olarak görev alırken, 1994 yerel seçimlerinde Gümüşhane Belediye Başkanlığı’na MHP’den aday oldu. 1994-1999 yılları arasında müteahhitlik ve ticaret işleriyle uğraştıktan sonra 2001-2011 yılları arasında, Maltepe Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’nde memuriyete dönüş yaptı. 2011-2016 yılları arasında Kartal Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’nde görev yaparak buradan emekli olan evli ve üç çocuk babası Abdurrahman Ağaç, geçirdiği rahatsızlık sonucu 6 Ağustos 2018 tarihinde hayatını kaybetti.

x