Gezi Parkı iddianamesi kabul edildi, çok sayıda kişinin adı geçiyor

- Yorumlar

2013 yılında İstanbul Taksim’deki Gezi Parkı’nda ağaçların kesilmesini önlemek için başlatılan eylemin ülke çapına yayılması sonucu meydana gelen olaylara ilişkin iddianame mahkeme tarafından kabul edildi. İddianamede çok sayıda iş adamının, öğretim üyeleri, aktivistin ve sanatçının adı geçiyor.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan 657 sayfalık iddianame İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Gezi Parkı olaylarına ilişkin tutuklu yargılanan iş adamı Osman Kavala’nın yanı sıra, Mehmet Ali Alabora, Ayşe Mücella Yapıcı ve Can Dündar’ın da aralarında bulunduğu 2’si tutuklu 6’sı firari 16 sanık, “Türkiye Cumhuriyeti hükumetini ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması isteniyor.

İddianamede, Twitter üzerinde #occupygezi ve #DirenGeziParki gibi hashtagler açılarak ve ısrarla “direniş” çağrıları yapılarak, “Bu eylemlerin, Türkiye Cumhuriyeti Devletine diz çöktürme operasyonu olduğu çok açık ve net olarak gözükmektedir” denildi. İddianamede, “Yavuz Bingöl, Edip Akbayram, Zülfü Livaneli, Volkan Konak’ın da olduğu sanatçıların Gezi Parkı eylemlerine destek vermek için Galatasaray Lisesi’nden Taksim Meydanı’na yürümüşlerdir” ifadeleri yer aldı.

x