Maltepe Belediyesi önünde işçi protestosu

Maltepe Belediyesi’nde çalışan DİSK’e bağlı işçiler sözleşmelerinden doğan alacaklarını alamadıklarını gerekçe göstererek Maltepe Belediyesi önündeki parkta toplanarak protesto eylemi yaptılar.

Bir süre sloganlar atan grup ardından belediye binası önüne yürüdü. Grup adına açıklama yapan DİSK Genel İş Sendikası İstanbul Anadolu Yakası 2 Nolu Şube Başkanı Yenigül Özen Dolgun, Çalışma Bakanlığı tarafından sendikalarına verilen yetki ile Maltepe Belediyesi ile toplu iş sözleşmesi görüşmeleri yaptıklarını ve yapılan anlaşma sonucu sözleşmenin 19 Kasım 2018’de hukuken yürürlüğe girdiğini belirtti. Son günlerde Maltepe Belediyesi’nin bu sözleşme ile doğan hakları kendilerine vermeyeceklerinin ifade edildiğini söyleyen Dolgun, “Üç aydır Maltepe Belediyesi Başkanı Ali Kılıç, belediye ve şirket yöneticileriyle yapılan görüşmelerden bir sonuç çıkmamıştır. Belediye yönetiminin onayıyla imzalanan sözleşmede, işçilere tanınan mali, idari ve sosyal haklar belediye yönetimi tarafından gasp edilmeye çalışılmaktadır.” dedi.

mal bel eylem 1-kartal24

Dolgun, 400 üyeleri adına açıklama yaptığını ifade ederek Maltepe Belediyesi’nin bu yanlıştan dönmeye davet ettiğini belirtti.