Pendik minibüsünde şort giydiği için darp edilen genç kız konuştu

İstanbul Pendik’te minibüse Ramazan ayında şortla girdiği için darp edilen Asena Melisa Sağlam, “Benim minibüsteki çığlıklarım, onların haykırış nedeni oldu ve belki de benden daha çok konuştular. Bu birliktelik, davanın ‘kamuya mal olması’ saldırgana ceza verilmesine yol açtı. Artık korku benim için gerekli değildi. Artık korku bu davranışı gerçekleştirmeye teşebbüs edecek insanlar içindi” dedi.

Dünya Emekçi Kadınlar Günü münasebetiyle bir mektup kaleme alan Sağlam, yaşamının dehşet dolu o döneminde başından geçenleri anlattı.

Garipseyeceğinizi düşünsem de yazıya seslenerek veya hitap ederek başlayıp en son minnet duyduğumu belirtmek istemedim. Onun yerine bugün bu cümleleri yazabilecek kadar güçlü olmamı sağlayan, elimden tutarak yalnız olmadığımı hissettiren, tüm kadınlara desteklerinden ve birliklerinden dolayı teşekkür ederek başlamak istedim. Bu olay başımdan geçtiğinde ilk an düşüncem; bir yabancının bana giyinişimden dolayı şiddet gösterebileceğiydi. Daha sonra bu düşünce giderek yerini bir korkuya bıraktı. Eğer böyle (onların onaylamadığı, canlarının müdahale etmek istediği her türlü giyim tarzı) giyinmeye devam edersem bu olayı gelecekte tekrar yaşayabileceğim korkusuydu. İlk zamanlar dışarı bile çıkmak istemedim ama savcılığa dilekçe vermeye gidene kadar… O gün gördüğüm ve duyduğum her şey geri kalan hayatımı özgürlüğü kısıtlanmış ve korkuları nedeniyle her an tetikte olan biri gibi geçirmeyeceğimi anlamamı sağladı. Hemen hemen herkes etekleri ve şortlarıyla oradaydı. ‘Biz de giyiyoruz ve giymeye de devam edeceğiz.’ dediler.

ŞİMDİ ONLAR KORKACAKTI

Benim minibüsteki çığlıklarım, onların haykırış nedeni oldu. Bu birliktelik, davanın ‘kamuya mal olması’ saldırgana ceza verilmesinde önemli bir etken oldu. Bu da her an bir yabancının bana saldırabileceğini düşünüp yaşadığım korkuyu bastırdı çünkü artık korku benim için gerekli değildi. Artık korku bu davranışı gerçekleştirmeye teşebbüs edecekler içindi.İşte benim hayatım böyle değişti…‘Melisa Sağlam yalnız değildir’ diye bir pankartları vardı. Onlar zaten benim yanımdaydı, bu mesajı vermek için o yazıya ihtiyaçları yoktu. Konu sadece Melisa ya da başka biri değildi. Konu kadınlardı ve hiçbir kadının yalnız kalmayacağı mesajını verdiler. Sizler beni yalnız hissettirmediniz ve en önemlisi tekrar özgür hissetmemi sağladınız.

Birlikteliklerin ve dayanışmanın devam etmesi dileğiyle… Gücünden güç veren tüm kadınlara…