Kaftancıoğlu: 200 bin kişilik ordu kurduk

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, sandık ve seçim güvenliği için 200 bin kişiyi kapsayan ‘ordu’ oluşturduklarını açıkladı.

31 Mart yerel seçimlerine kısa bir süre kaldı. İktidar partileri veya diğer adıyla Cumhur İttifakı, ‘beka’ söylemini ve muhalefeti düşmanlaştırma politikasını sürdürüyor. Muhalefet ise ekonomik krize gözleri çeviren çalışmalarıyla seçmene mesajlar veriyor, çözümlerini anlatıyor.

200 bin kişilik seçim güvenliği ordusu

Birgün’den Uğur Koç’un sorularını yanıtlayan Kaftancıoğlu, “CHP İstanbul İl Örgütü olarak 24 Haziran seçimleri sürecinde kurduğu seçim ve sandık güvenliği komisyonumuzun yaptığı çalışmalarla İstanbul’daki tüm oylara sahip çıktık. İstanbul’da seçim ve sandık güvenliği için 200 bin kişi ile sandıkların başında olacağız. İstanbul’da bu mekanizmayı hiç hata vermeyecek biçimde kurduk. 24 Haziran’da da bunun pratiğini kısmen yaptık. Orada da eksiklerimize rağmen bütün Türkiye’yi kastederek söylüyorum, İstanbul iyi bir sınav verdi.” dedi.

80 civarında anket yaptırdık

Anketler hakkında da konuşan Kaftancıoğlu, “Bugünlerde moda oldu, AKP’liler araştırmalara inanmadıklarını söylüyor. Elbette kendi araştırmalarına dahi çıkan sonuçları görünce ‘inanmıyoruz’ demeleri anlaşılır. Bizim yaptırdığımız araştırmalarda -ki sıklıkla yaptırıyoruz- sahada gördüğümüz olumlu izlenimin yansımaları mevcut. İstanbul’da büyükşehirle ilgili aday belirlenmesi aşamasında 3 kez büyükşehir anketi yaptırmıştık. Ayrıca 39 ilçede de o ilçelerin durumlarını, seçmen dağılımlarını, yapısını ve sorunlarını belirlemek anlamında ayrı ayrı kamuoyu araştırmaları yaptırmıştık. Adaylarımız belirlendikten sonra da bu anketleri sürdürdük. Büyükşehir ve ilçeler bazında 80 civarında kamuyu araştırması yaptırdık.” dedi.