Özge Akman: Belediyeler betona değil üretime yatırım yapmalı

EHP’li İstanbul Sosyalist Bağımsız Adayı Özge Akman, RS FM’de Yavuz Oğhan’ın sunduğu Bide Bunu Dinle programına konuk oldu.

Ekonomik durum hakkında konuşan Akman, “İnşaat üzerinden yürütülen ekonominin sonuna geldik. Kriz sadece iktidarın değil bu kente emek veren herkesin üzerine yıkılacak. Krizin üzerimize yıkılmaması için emekçilerin siyasetini öne sürmemiz lazım.” dedi.

Özge Akman’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

– Yerel seçimler söz konusu olduğunda betonun, rantın ve paranın belirlediği çerçeveye göre bir gidişat oluyor. Biz tam tersini savunuyoruz. Kamu hizmeti ve kamu üretimini esas alıyoruz.”

– Belediye sürekli beton ve inşaat üretmek zorunda değil. Halk Ekmek örneğinde olduğu gibi üretim yapılacaksa toplumun temel ihtiyaçları üretilmeli. Belediye yatırımı üretime yönelik yapmalı. Halkın süte, ete, kıyafete, toplumun temel ihtiyaçlarına doğrudan ulaşmasını sağlamalı. Bu kadar betona yatırım yapacağımıza üretime yatırım yapabiliriz.”

– Belediyelerin bütçeleri karı esas almadığı ve betona yatırılmadığı sürece kamu hizmeti ve üretimi yapılabilir.”

– Belediyelerin yönetim modeli değişmeli. Yerel yönetimlerin halk meclisleri eliyle yürütülmesi gerekir. Halkın dilek ve temennilerini anlattığı değil karar alabildiği, uygulayabildiği, doğrudan yönetime dahil olabildiği meclisler olması gerekir.”