Maltepe Belediyesi Mahir Çayan’ı Unutmadı

- Yorumla

Maltepe Belediyesi tarafından Gülensu Mahallesi Emek Caddesi üzerinde yaptırılan parka, ‘Mahir Hüseyin Ulaş’ ismi verildi.

Basın mensuplarının sorularını cevaplayan Maltepe Belediye Başkanı Mustafa Zengin, Mahir Hüseyin ve Ulaş’ın Maltepe ile özdeşleştikleri için parka bu ismi verdiklerini söyledi. “Mahir, Hüseyin, Ulaş bir çaba içerisinde olmuşlardır.” diyen Zengin, “Maltepe ile ilgili özdeşleşen Mahir’dir biliyorsunuz. Mahir ve Hüseyin burada bir eylem içerisinde olmuşlardır. O eylemi sorgulamıyoruz, o eylemin doğru olup olmadığını burada tartışmıyoruz. Bu parka öncelikle Mahir’in, Hüseyin’in ve Ulaş’ın isimlerini vermemizin nedeni Maltepe ile özdeşleşmeleridir.” ifadelerini kullandı.

Gençlere Mahir Çayan, Hüseyin Cevahir ve Ulaş Bardakçı’yı yeniden değerlendirmelerini tavsiye eden Zengin, “Onların ne yapmak istediklerini, ne yaptıklarını yeniden sorgulayın, unutmayın. Unutmak ihanettir.” dedi.

MAHİR ÇAYAN VE MALTEPE

İsrail Başkonsolosu Ephraim Elrom’un 22 Mayıs 1971’de kaçırılıp öldürülmesi olayına karışan Mahir Çayan ve Hüseyin Cevahir, Maltepe’deki bir evde kuşatılır. Çayan ve Cevahir, evde bulunan 14 yaşındaki bir kızı rehin alır. 1 Haziran 1971’de eve yapılan operasyonda Hüseyin Cevahir öldürülür, Mahir Çayan ise yaralı olarak yakalanır. Rehine kız ise operasyonda zarar görmez. Mahir Çayan, tutuklanarak Maltepe Cezaevi’ne konulur. Dava sürerken 29 Kasım 1971’de Mahir Çayan ve Ulaş Bardakçı’nın aralarında bulunduğu 5 kişi cezaevinde kazılan tünelden kaçarak firar eder.

Cezaevinden kaçtıktan sonra Ordu’nun Fatsa ilçesinde bulunan Mahir Çayan ve beraberindekiler, 26 Mart 1972’de Ünye’de NATO’ya ait radar istasyonunda çalışan iki İngiliz ve bir Kanadalı teknisyeni kaçırır ve karşılığında Türkiye Halkın Kurtuluş Ordusu (THKO) kurucuları Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın serbest bırakılmasını isterler. 28 Mart’ta rehinelerle birlikte Niksar’ın Kızıldere Köyü muhtarının evinde kalan arkadaşlarının yanına giderler. 30 Mart günü muhtarın evinde askerler tarafından ablukaya alınır. Evi saran askerlerle silahlı çatışmaya girerler. Çatışma sonunda Mahir Çayan, Cihan Alptekin, Ömer Ayna, Saffet Alp, Sinan Kazım Özüdoğru, Hüdai Arıkan, Ahmet Atasoy, Ertan Sarıhan, Sabahattin Kurt ve Nihat Yılmaz öldürülür. Evde bulunan Ertuğrul Kürkçü ise sağ olarak yakalanır.

Çeşitli kesimler her yıl 1 Haziran’da Mahir Çayan’ın yakalandığı, Hüseyin Cevahir’in de katledildiği Maltepe’deki evin önünde anma programı düzenliyor.

Anmaya katılanlar Mahir Çayan, Hüseyin Cevahir ve Ulaş Bardakçı’yı ‘Mahir Hüseyin Ulaş, kurtuluşa kadar savaş!’ sloganları ile anıyor.

x
Yorumlar