Kılıçdaroğlu: Nefes alma vergisi gelebilir

- Yorumlar

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 31 Mart yerel seçim çalışmaları kapsamında Artvin’de yapılan mitingde konuştu. Kılıçdaroğlu, “Peki 17 yılda ne yaptın? Hiçbir hükümetin Cumhuriyet tarihinde toplayamadığı vergiden daha fazla vergi topladılar. 2 trilyon dolar vergi, 70 milyar dolar özelleştirme, 500 milyar dolar borç. Soru şu, bütün bu paralar nereye gitti?” diye konuştu.

Kente önceki gelişinde PKK saldırısına uğradığını ve bir erin şehit olduğunu anımsatan Kılıçdaroğlu, “Şehitler bizim onurumuz ve gururumuzdur, onları anmak ve yad etmek hepimizin ortak onurudur. Çünkü onlar, biz evlerimizde rahat uyuyalım, biz bu ülkenin caddelerinde gezelim diye hayatlarını feda ediyor. Şehitler o açıdan 82 milyonun kucakladığı değerlerdir. O değerler bizim tarihimizin, insanlığımızın bize verdiği değerlerdir” ifadesini kullandı.

Kılıçdaroğlu, Türkiye’de 8 milyona yaklaşan işsiz olduğunu ifade ederek, “Gencecik fidan gibi çocuklarımız işsiz. 8 milyon insan neden işsiz? Artvin’de iş bulamayıp da İstanbul’un varoşlarına gidip ‘acaba iş bulabilir miyim?’ diye gezinen gençlerimiz var. Neden gidiyorlar. Burada iş olsa çalışmayacak mı?” dedi.

Kılıçdaroğlu şöyle devam etti:

‘NE VARSA SATTILAR’

— Hiçbir hükümetin Cumhuriyet tarihinde toplayamadığı vergiden daha fazla vergi topladılar. Sonra, 70 milyar dolarlık özelleştirme yaptılar. Şeker fabrikası, SEKA kağıt fabrikaları, ETİ, Sümer Banklar. Ne varsa sattılar, 70 milyar dolar. Başka, 500 milyar dolar da devleti borçlandırdılar. 2 trilyon dolar vergi, 70 milyar dolar özelleştirme, 500 milyar dolar borç. Soru şu, bütün bu paralar nereye gitti? Ben bu soruyu özellikle AK Parti’ye oy veren kardeşlerime soruyorum?

‘ALDIĞIMIZ NEFES DIŞINDA HER ŞEY VERGİYE TABİ’

“Bir tek aldığımız nefes karşılığında şimdilik vergi vermiyoruz.” diyen Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti: “Onun için de vergi gelir mi? Bilmem… Samimi düşüncem aldığımız nefes dışında her şey vergiye tabi. Peki, niye vergi öderiz? Vergi öderiz ki devlet planlama yapsın, fabrikalar kurulsun, sosyal destek yapılsın, fındık, çay üreticisi mağdur edilmesin. Vergi öderiz ki Türkiye’nin üretimde şanı dünyaya yayılsın. Bütün bunlar olunca işsizlik olmaz. Yeni fabrika kurarsanız işsizlik olmaz. Çiftçi üretirse işsizlik olmaz. Oteller, sosyal tesisler kurulursa işsizlik olmaz. Cumhuriyet tarihinde ilk kez 8 milyona yaklaşan işsizimiz var. Dolayısıyla önümüzdeki süreçte sandığa giderken, ’17 yıldır omzumda taşıdım artık yeter.’ demek lazım.”

‘ALMANYA’YA, JAPONYA’YA ACIYORUM, VARLIK KUYRUĞU YOK’

Kılıçdaroğlu, “17 yıldır istediklerini vali, bakan yaptılar, ülkeyi yönettiler. Şunu soracak vatandaş, ‘vergi’ dedin verdim, ‘özelleştirme’ dedin, ‘babamın, dedemin yaptığı fabrikaları sattın. 500 milyar dolar da borç aldın. 17 yıl sonunda beni neden getirdin soğan kuyruğuna muhtaç ettin kardeşim.’ Bu soruyu soracağız.” diye konuştu.

“Tanzim satışların önündeki kuyruklara varlık kuyruğu adı konuldu.” ifadesini kullanan Kılıçdaroğlu, “Şu Almanya’ya acıyorum, varlık kuyruğu bile yok. Japonya’ya temelden acıyorum, bir varlık kuyruğu bile yok. Bir de diyorlar ki ‘biz çok gelişmiş ülkeyiz, dünyanın her tarafına binlerce, milyonlarca araba gönderiyoruz.’ Sen asıl gel Türkiye’de gör varlık kuyruğunu. Gariban adamlar girmişler oraya… Milletin aklıyla aday ediyorlar. Ben bilmez miyim onun varlık kuyruğunu, onun adı varlık kuyruğu olsaydı en başta sen yer alırdın, millete nefes bile aldırmazdın, ben bunu bilmez miyim?” dedi.

‘SİLAH FABRİKASININ YABANCI BİR ORDUYA TESLİM EDİLMESİ, ÜLKENİN NAMUSUNU TESLİM ETMEKTİR’

Kılıçdaroğlu, Tank Palet Fabrikası’nın dünyada aynı alanda üretim yapan 5 büyük fabrikadan biri olduğunu dile getirdi. Kemal Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: “Fabrikanın değeri 20 milyar dolar ve bunun işletme hakkının yarısı 25 yıllığına Katar ordusuna verildi. Şimdi ülkücü, kendisine ‘ben milliyetçiyim’ diyen kardeşlerime sesleniyorum, dünyada bana bir örnek gösterin, ister Rusya, ister Amerika, ister Japonya, ister Güney Amerika, ister Venezuela… Nereyi, hangi devleti düşünüyorsanız. Dünyada kendi silah fabrikasını yabancı bir orduya satan devlet gösterin. Kendi silah fabrikasını yabancı bir orduya peşkeş çeken devlet gösterin. Yok böyle bir örnek. Tank Palet Fabrikası’nı 25 yıllığına Katar ordusuna peşkeş çeken bir zihniyete sahip olanlara milliyetçi denir mi? Katar ordusuna Tank Palet Fabrikası’nı satanların arkasında duranlara, onların sözcülüğünü yapanlara milliyetçi ya da ülkücü denir mi? Milliyetçilik önemlidir, milliyetçilik bayrağını, vatanını, insanını sevmektir. Bir silah fabrikasının yabancı bir orduya teslim edilmesi, ülkenin namusunu teslim etmek demektir.”

x