Kartal Belediye Başkan adayı Gökhan Yüksel’den Kartal 24’e özel açıklamalar

CHP’li Kartal Belediye Başkan adayı Gökhan Yüksel, Kartal24.com’un sorularını yanıtladı. Gökhan Yüksel’e belediye başkanlığına aday olmaya nasıl karar verdiğini ve geçtiğimiz ay Kartal’da çöken apartman üzerinden kentsel dönüşümle ilgili görüşlerini sorduk.

Gökhan Yüksel, “Yaşanacak dönüşüm ile ortaya İstanbul’a merkez olacak yeni bir kentsel görünüm, sosyal donatı alanları, kültürel tesis alanları, geniş caddeleri ile bambaşka bir Kartal çıkacak.” ifadelerini kullandı.

Gökhan Yüksel kimdir, bize anlatır mısınız?

– Elbette. 1987 yılında Kartal’da doğdum. Çocukluğumdan beri Kartal Atalar mahallesinde ikamet etmekteyim. İlk ve ortaokulu burada okudum. Liseyi ise Maltepe’de okudum. Celal Bayar Üniversitesi İktisat Fakültesini bitirdim. Yüksek Lisans eğitimimi ise Marmara Üniversitesi Sermaye Piyasası ve Borsa alanında yaptım. Yüksek lisansı bitirdikten sonra finans piyasalarında çalışma şansı yakaladım. Destek Menkul Değerler firmasında iki yıl yatırım uzmanı olarak çalıştım ve burada hem Türkiye, hem de Dünya ekonomi piyasasının işleyişini görme şansını yakaladım. Siyasi yaşamıma Cumhuriyet Halk Partisi Kartal Gençlik Kollarında başladım. Okul ve bilişim sorumluluğu görevleri aldım. 2011-2014 yılları arasında Gençlik Kolu Başkan Yardımcılığı yaptım. 2014 yılında gerçekleşen yerel seçimlerde önseçime girerek Kartal Belediye Meclis Üyesi oldum. Doğup büyüdüğüm kentte sözüm olsun ve benimde katkım olsun diyerek yola çıktığım bu süreçte 5 yıl belediye meclis üyeliği yaptım. Bu süre zarfında Sosyal Yardım Komisyon Üyeliği ve Başkanlığı, Encümen Üyeliği, Encümen Başkanlığı, Belediye Başkan Yardımcılığı gibi görevlerde bulundum. İki yıl İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis üyeliği görevinde bulundum.

gokhan yuksel

Belediye Başkanlığına aday olmaya nasıl karar verdiniz?

– Kartal’da geçen çocukluk yıllarımda güzel bir mahalle hayatım oldu. Arkadaşlıklar, mahalle dostlukları, komşuluk ilişkileri güzel bir mahalle kültürüyle büyüdüm. Birbirimize nerelisin diye sormazdık mesela. Dostça, kardeşçe, arkadaşça ağzımızın tadıyla bir kültürle büyüdük. Örneğin biz sokakta oyun oynarken annelerimiz bize bir parça ekmek getirdiğinde tüm çocuklara birden getirirdi. Dolayısıyla bu kültürü, bu mutluluğu, bu komşuluğu, bu dostluğu bütün Kartal’a yayma çabam vardı hep. Belediye’de 2016’nın sonuna doğru Başkan Yardımcısı oldum. Görev yaptığım iki yıl içerisinde hep bu kültürden baktım hayata. Ve güzel işlere imza atmak için gereken gayreti gösterdim. Yaptığımız hizmetlerin toplumda yarattığı mutluluk beni heyecanlandırıyordu. Sayın Belediye Başkanımız Altınok Öz önderliğinde oldukça iyi işlere imza attık. Hatırlarsanız Sayın Altınok Öz tekrardan aday olmayacağını açıklamıştı. Ben de bunun üzerine aday olmaya karar verdim. Hayalini kurduğum; birbirine seven, sayan, kimsenin diğerini kendinden ayırmadığı bir Kartal için mücadele etmek için yola çıktım. Ekonomi mezunuyum. Finans yüksek lisansı yaptım. Dolayısıyla hem bu bütçeyi doğru kullanabilecek, nereden tasarruf yapmasını bilen ve hangi yatırımın daha öncelikli olduğunu kavrayabilecek hem bilgiye, hem birikime hem tecrübeye sahibim. Bir Kartallı gibi düşünüyorum. Çünkü burada doğdum, burada büyüdüm çocukluğum gençliğim burada geçti. En az bütün Kartallılar gibi buranın gelişimini arzuluyorum ve en az onlar kadar heyecan taşıyorum. Bir anlamda da belediyeciliğin, yerel yönetimin kalbinden geliyorum. Bu tecrübem ile Kartal belediyesinin yaptığı iyi işlerin devamını getirerek ortaya koyacağıma inandım ve aday oldum.

gokhan yuksel

Geçtiğimiz ay Kartal’da acı bir olay yaşandı. Bir bina çöktü ve 20’den fazla insanımız da orada maalesef hayatını kaybetti, yaralananlar oldu. Ama en önemlisi, insanların yüreğine yine korku oturdu. Kartal yapısal anlamda belli ki yorgun bir kent. Kartal’ın yenilenmesi, bu yorgunluğunun giderilmesi, insanların daha güvenli yaşam alanları içerisinde hayatını devam ettirmesiyle ilgili geleceğe yönelik projelerinizde neler var?

– Şöyle ifade edeyim. 2009 yılında belediye başkanımız sayın Altınok Öz göreve geldiğinden beri bu konuda çok ciddi çalışmalar yaptık. Kentsel dönüşüm, yerinde dönüşüm konuları üzerinde yüzlerce toplantı yaptı. Şu anda mevcut kentsel dönüşüm müdürlüğümüzde görev yapan teknik kadro, çok iddialı konuşuyorum İstanbul’daki en nitelikli kadro. Dolayısıyla yapılan dönüşüm ve site toplantılarında toplulaşma, ada bazında dönüşüm ve oturan komşuların birliği ve birlikteliğine vurgu yapıldı. Dolayısıyla birliği ve beraberliği olan komşular, teknik bilgilendirmeyi aldıktan sonra çok hızlı bir şekilde dönüşüm sürecine girdiler. Yaklaşık 50 bin komşumuz bu süreçte binalarını yenileyerek daha güvenli, sosyal donatı alanları olan, otoparkı olan daha nitelikli binalarda yaşamaya başladılar. Bu dönüşüm, yapılan bilgilendirme toplantıları, teknik kadroların yapmış olduğu çalışmalar sonucunda elde ettiğimiz sonuç. Bu konuda bu kadar önde ve ileri olmamıza rağmen felaket de bizim ilçemizde yaşandı. Demek ki daha fazla koşturmamız gerekiyor. Çünkü sadece Kartal değil, İstanbul’un tamamında kaçak yapıların sayısı çok yüksek. Bu kaçak yapıların sorunlarının çözülmesi maalesef imar affıyla mümkün değil. Bu ancak ve ancak dönüşümün önünü tıkayan, günü kurtaran ve insanları kaderine terk eden anlayıştan vazgeçerek olur. Toplulaşma ve ada bazında dönüşümle alakalı yaptığımız teknik bilgilendirmelerin her yerde yapılması gerekiyor. Fakat şu anda dönüşümü engelleyen diğer bir temel neden de ekonomik kriz. Yatırımcılar bu konuda çok temkinli. Bir çok noktada sıkıntı yaşanıyor. Bu anlamda, hükümetin ilgili tüm kurumları, özellikle de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hem bürokrasiyi azaltma noktasında, hem de dönüşümü hızlandırma noktasında yerel yönetimlere hem destek olmalı, hem güçlendirmeli, hem de doğru kanunlar yaratmalı. Tekrar söylüyorum, imar affı dönüşümün önünü tıklayan bir yasadır.

YÜKSEL’DEN BAMBAŞKA BİR KARTAL VAADİ

gokhan yuksel

Kartal’ın yeniden merkez olabilmesi için masada sizi bekleyen üç plan çalışması var. Bunlar, halk arasında merkez planları olarak bilinen, Doğu Merkez Planları, Batı Merkez Etap 1 – Etap 2 ve Kentsel Sit Koruma Amaçlı Uygulama Planı olan bölgenin planları. Bu üç konunun çözüm sürecinde tek başınıza da değilsiniz. Bakanlıkla, Büyükşehir Belediyesiyle, ilgili kurumlarla ciddi bir koordinasyon süreci gerekecek sizin açınızdan. Buna hazır mısınız, bu konuda bir yol haritanız var mı?

– Elbette konuştuğumuz konular yeni konular değil. Kartal’la ilgili, yerel yönetimlere hakim bir yönetici olarak bu konulara vakıfım. Elbette ki merkez planlarını kapsayan Doğu Merkez ve Batı Merkez diye tabir ettiğimiz projelerimiz hayata geçtiğinde özelde etki alanında kalan mahallelerimizin, genelde tüm Kartalımızın değerini artıracak bir plan. Yaşanacak dönüşüm ile ortaya İstanbul’a merkez olacak yeni bir kentsel görünüm, sosyal donatı alanları, kültürel tesis alanları, geniş caddeleri ile bambaşka bir Kartal çıkacak. Doğu Merkez ile Batı Merkez arasındaki alanda hafif raylı sistem ve yürüyüş yollarıyla tüm Kartal birbirine entegre hale gelecek. Planlar belediye meclisimizde son aşamasına getirildi. Çevre ve şehircilik Bakanlığı’nın istediği tüm düzenlemeler yapıldı. Bakanlığın onayı neticesinde çalışmalar hızla başlayacak.

gokhan-yuksel-cumhuriyet-hurriyet-ziyareti-6-kartal24

Burada size iki sorum olacak. Birincisi bu dönüşümün kaynak olarak alt yapısı var mı? İkincisi ise bu dönüşüm bir yoğunluk artırımına sebep olacak mı?

– Öncelikle planlar onandığında bölge yatırımcılar açısından ciddi bir cazibe merkezi olacak. Dolayısıyla proje kendi finansal altyapısını kendi içerisinde barındırıyor. Doğu Merkez Plan alanında kalan bölgede büyük oranda fabrikalar bölgesi. Gerek bölgedeki arazi sahiplerimiz, gerekse daire sahiplerimiz yıllardır üzerinde çalıştığımız bu projenin hazırlanma sürecini yakından takip ediyorlar. Dolayısıyla bu dönüşüme herkes bir şekilde kendini hazırlamış durumda. İkinci sorunuza gelince evet belli oranda bir yoğunluk yaratacak. Fakat buna uygun alt yapı ve üst yapı ihtiyaçları da proje içinde çözümlenecek. Mevcut sosyal donatı alanlarının daha fazlasını, daha fazla yeşil alanları, spor merkezleri, eğitim ve sağlık tesis alanları gibi alanları üretmiş olacağız.

“ETAP 1 VE ETAP 2 TESCİLLİDİR”

Seçim kampanyanız süresince rakibinizle ilgili aleyhte hiçbir cümle kurmadığınıza dikkat ettim. Yani negatif kampanya yerine pozitif bir dil, pozitif bir kampanya ile kendinizi anlatıyorsunuz. Ama rakibiniz bir gazeteye verdiği röportajda Batı Merkez Etap 1 ve 2 projenizi kast ederek sizi onun projesini çalmakla itham eden manaya gelen, “Taklitler aslını yaşatır, bizim projelerimizi sunuyorlar halka” dedi. Öyle mi yaptınız?

– Yani tabi biz şaşkınız bu konuda. Taklit dedikleri proje 2009 yılından beri sayın Altınok Öz başkanlığında CHP tarafından yönetilen belediyemizin başlattığı ve tüm sürecini büyük bir dikkat ve titizlikle sürdürdüğü proje. Bu bana değil, aslında Kartal Belediyesi’ne, çalışanlarımıza ve bu konudaki uzmanlarımıza haksızlık ve saygısızlık. Hem belediye başkanımızın, hem de işin içerisinde emeği olan teknik kadromuzun, danışmanlarımızın ortaya çıkartmış olduğu Etap 1-2 vizyonu tescillidir. Bizlerin ürettiği, teknik kadromuzun ürettiği bu proje bakanlığa çok defa sunuldu ve maalesef türlü gerekçelerle bakanlık süreci tıkadı. Artık son noktaya da geldiğinde de bütün detayları bitmiş bir proje rakibimiz tarafından yeni bir projeymiş gibi kendi projeleri arasına alındı. Ağzımız açıp tek kelime söylemedik. Biz konuşmadıkça, ya da konuşmamaya gayret gösterdikçe böyle sonuçlar çıkması gayet üzücü. Ama tüm bunlara rağmen biz bu kavga dilini, toplumu yanlış yönlendirme dilini kullanmayacağız. Komşularımıza asla yalan söylemeyeceğiz. Komşularımız süreci yakında biliyor. Kartal halkı özellikle Etap 1 ve 2’de oturan vatandaşlarımız gerçeği en iyi şekilde biliyorlar ve bunları taktir edebilecek bilgiye sahipler.

gokhan yuksel

Son olarak da Kartal’da yaşayan vatandaşlara ne mesaj vermek istersiniz

– Kartal’da doğup büyüyen, Kartal’da yetişen, Kartal’da komşuluğu, dostluğu, mahalle kültürünü tanıyan, Kartal’da yaşayan bir evlatları olarak doğup büyüdüğüm kente hizmet etmek istiyorum. İstanbul’un da en genç belediye başkan adayı olarak içimde büyük bir heyecan taşıdığımı belirtmek istiyorum. Kartallıları deniz ulaşımıyla buluşturmak istiyorum. Kartallıları yeşille ve doğayla buluşturmak istiyorum. Kartallıları daha aydınlık bir kentle, daha aydınlık parklarla, güzel çocuk oyun alanlarıyla buluşturmak istiyorum. İlçeme yenilenebilir enerji kaynaklarını kazandırmak istiyorum. Güneş enerjili aydınlatma panellerini kazandırmak istiyorum. Kentimizi güvenle yaşanır vizyonu olan bir kente dönüştürmek istiyorum. Bu anlamda bunu hem bilgim, birikimim, tecrübemle çok ciddi anlamda heyecanla istiyorum. Kartal’ı komşularımızla el birliği yaparak, toplumun tüm katmanlarıyla birlikte yönetmenin keyfini yaşamak istiyorum. İyi işlere imza atıp, iyi anılmak istiyorum. Kısacası Kartal’ı geleceğe umutla, sevgiyle coşkuyla taşıyan bir başkan olarak anılmak istiyorum. Ve tüm bunlar için Kartallı komşularımdan evlatlarına sahip çıkmalarını istiyorum.