Ekrem İmamoğlu: İstanbul’un gelmiş geçmiş en demokrat belediye başkanı olacağım

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu canlı yayında açıklamalar yaptı. Başkan İmamoğlu, “Bu kentin gelmiş geçmiş en demokrat belediye başkanı olacağım.” dedi. İBB çalışanlarına en düşük 2200 TL maaş vaat etti.

İmamoğlu’nun konuşmasından öne çıkanlar:

– Bu kentin gelmiş geçmiş en demokrat belediye başkanı olacağım.

– AK Partili seçmenlere söyleyeyim. Bazı propagandalara üzülüyorum. Özellikle bir hususu paylaşmak istiyorum. Bir kelime canımı sıkıyor. Oy hırsızı diye bir şey yazılıyor. Ben sadece gönülleri çalarım. Başka da hırsızlık bilmem. Bu kentte yaşayan herkesin gönüllerini kazanmaya geliyorum. AK Partili dostlarım asla kendilerini ikinci sınıf ve kenara itileceklerini düşünmesin.

En düşük ücret 2200 TL olacak

– Hiçbir çalışanımın kendini bana adamasını istemedim, istemeyeceğim. Siyasiler oyla gelir, oyla gider. İBB çalışanları kalıcıdır, kalıcı unsurlarıdır. Emeğin kutsallığına inanan birisiyim. Ben insan kaynakları masteri yaptım. Bakın 16 milyonluk bir şehri yönetmek de bunun bir parçası. İBB’de çalışan herkes yaşamına, koşullarına ve verdikleri oya bakmaksızın, çalışan ve alın teri veren herkesin baş tacımızdır. Gönüllerini rahat ve ferah tutsunlar. Benim yüreğimin sıcaklığını hissettikçe benimle çalışmaktan büyük keyif alacaklar. Adamcılıktan ve partizanlıktan bıktıklarını anlayacaklar. Tüm sosyal haklarına da kavuşacaklar.

– İBB çalışanları için en düşük ücret 2200 TL olacak.

– Zoraki mitinge gitmek yok. Kimseyi zorla mitinge götürmeyeceğiz. Kadın çalışanlara 8 Mart’ta izinli olacaklar.

– Rakibimiz “Türk halkının sinirlerini bozmayın” demiş. Buna çok üzüldüm. Benim sayemde insanların yüzü gülüyor. Bu bir böbürlenme değil. Biz kimsenin sinirini bozmayız. Sinirini bozan unsurlarla mücadele ederiz. Keşke gece boyunca bu ülkenin sinirlerini bozan Anadolu Ajansına tek bir kelime söyleseydiniz.

– Kabine üyeleriyle, sayın bakanlarla siz niye toplantı yaparsınız. O zaman biz eşit seviyedeydik. Siz İstanbul’a adaydınız. Benim istirhamım, lütfen yetkilerinizi kullanırken dikkatli olunuz. Başka sinir bozucu bir şey daha söyleyeyim. Genel başkan yardımcıları, bu seçimlerin en şaibeli seçim olduğunu söylüyor. Bir iktidarın, tüm kurulları atayan, sistemi yöneten bir partinin genel başkan yardımcısının bunu söylemesi kadar traji komik bir şey olamaz. Bu kişi seçime birkaç gün kala en güvenli seçimi yaşayacağız diyen kişi.

– Kalkmışlar, kendini başkan ilan ediyor diyorlar. Yahu Sayın Yıldırım, o gece siz kendinizi 3 bin oyla belediye başkanı ilan ettiniz. Üst geçitlerin tamamına afiş astınız.

– Tek konu Atamın manevi huzurunda yazdığım İBB başkanı yazısı. Ben YSK’nın verilerine göre elde ettiğimi düşündüğüm hakkımı kullandım.