Erdoğan’dan İmamoğlu’na: Ben bu ülkenin Cumhurbaşkanı’yım, önce usul erkan öğren

- Yorumlar

Erdoğan’dan İmamoğlu’na, “Ben bu ülkenin Cumhurbaşkanı’yım. Bir Anıtkabir olayı yaşandı. Sen şu anda mazbatanı aldın mı? Almadın. Anıtkabir’in protokolünü de bilmiyor. Defterin nasıl yazılacağını da bilmiyor. Önce usul erkan öğrenmesi lazım” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yerel seçimlerin ardından yaptığı detaylı açıklamada, “Seçim süreci bitti şimdi mahkeme süreci var. YSK, bu mahkeme sürecinin adeta patronudur, nihai karar oradan çıkacaktır” dedi. Anıtkabir ziyareti üzerinden CHP’li Ekrem İmamoğlu’nu eleştiren Erdoğan, “MSB defteri oradan çekti aldı” ifadesini kullandı.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

– Öncelikle şunu ifade etmemiz lazım, olayın seçim süreci bitti. Şimdi olayın mahkeme süreci var. Bu mahkeme sürecinde bu işin 3 basamağı var. İlçe, il seçim kurulları ve YSK. YSK, bu mahkeme sürecinin patronudur. Nihai karar oradan çıkacaktır. Bu seçimlerin nihai kararını Yüksek Seçim Kurulu verecektir. Yüksek Seçim Kurulu nihai kararı verdiği andan itibaren de iş bitmiştir.

— Bazen bakıyorum, sağ olsun ağzı olan konuşuyor, çünkü yaşamamışlar. Belli kariyeri olanlar da konuşuyor. Örneğin ben damdan düşerek geldim. Nitekim İstanbul’da tercihli oyla seçim yapıldığı zamanda, ben İstanbul’un ilçe ve il seçim kurullarından milletvekili seçilmiştim. Fakat daha sonra YSK’ya müracaat edildi ve benim o zaman milletvekilliğim alındı. Tabi yapacak bir şeyimiz yoktu. Oranın verdiği karar nihai bir karardı. Ama tabi onda da bir hayır varmış. Daha sonra İstanbul’a Büyükşehir Belediye Başkanı oldum.

x