Yurt dışı çıkış harç tutarları otomatik olarak görülebilecek

Emniyet Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, yurt dışı çıkış harç tutarlarının “Hudut Kontrol Sistemi” üzerinden görülebileceği açıklandı.

Yurt dışı çıkış harç bedelinin daha etkili ve verimli bir şekilde tahsilatının sağlanması, iş ve zaman kaybının önlenmesi amacıyla harç ve değerli kağıt bedellerine ait tahsilat bilgilerinin elektronik ortamda paylaşımına ilişkin Gelir İdaresi Başkanlığı ile Emniyet Genel Müdürlüğü arasında “Elektronik Ortamda Veri Paylaşım Protokolü” imzalandı.

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından oluşturulan yurt dışı çıkış harç bilgilerinin elektronik olarak aktarılması işlemlerine yönelik çalışmalar Bilgi Teknolojileri Daire Başkanlığı tarafından tamamlandı.

Emniyet Genel Müdürlüğü Hudut Kapıları Daire Başkanlığı ve Bilgi Teknolojileri Daire Başkanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığının ortak çalışması sonucu yurt dışına çıkış yapacak Türk vatandaşlarının, elektronik ortamda “Banka veya Vergi Dairesine” ödediği yurt dışı çıkış harç tutarlarının ödenip ödenmediği hudut kapılarında bulunan “Hudut Kontrol Sistemi” (HKS) üzerinden 08.04.2019 tarihi itibariyle otomatik olarak kontrol edilecek.