Esenler’de mangal yasağı için halk oylaması

İstanbul Esenler’de 15 Temmuz Millet Bahçesi’nde mangal yapılıp yapılmamasına yapılacak oylama ile halk karar verecek. Yeni açılan parkı mangalcılar bastı, belediye oylama kararı aldı.

16 Aralık 2018’de açılan Esenler 15 Temmuz Millet Bahçesi, havaların ısınması ile birlikte ziyaretçi akınına uğradı. Özellikle hafta sonları sadece Esenler değil, çevre ilçelerden de gelen vatandaşlarla tıklım tıklım dolan 15 Temmuz Millet Bahçesi’ne gösterilen ilgi, ilginç bir sıkıntıyı da beraberinde getirdi. Millet bahçesinin müdavimlerinden bazıları burada mangal yapılmasına karşı çıkarken bazıları da şu anda devam eden mangal yapma uygulamasının devam etmesini istiyorlar.

HALK KARAR VERECEK

Bu konuda belediyeye gelen talepleri değerlendiren Esenler Belediyesi de katılımcı belediyecilik anlayışından hareketle, daha önce bir çok projenin uygulanıp uygulanmamasında olduğu gibi kararı yine halkın vermesini istedi. 15 Temmuz Millet Bahçesi’nin girişine konulacak bir sandıkla vatandaşın fikri sorulacak. Ziyaretçiler iki hafta boyunca kullanacakları oylarla 15 Temmuz Millet Bahçesi’nde mangal yapılıp yapılmamasına karar verecek. 18 yaşından büyük her bir ziyaretçi, 6,7, 13 ve 14 Nisan 2019 tarihlerinde 10.00-18.00 saatleri arasında kimlik ibrazı ile bir defa oy kullanabilecek.