Kılıçdaroğlu ile Akşener ne görüştü, işte açıklamaları

- Yorumlar

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener bugün İYİ Parti Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, AK Partili Cumhurbaşkanı için “İstanbul’da sandıktan çıkan sonucu kabul etmeyerek milletin iradesine saygısızlık etmektedir” dedi.

Akşener’den Erdoğan’a Kenan Evren göndermesi

Akşener, “80 ihtilalini yaşamış bir nesiliz. Kenan Evren’i bir seviye daha ileri taşımış bir Erdoğan ile karşı karşıyayız” ifadesini kullandı.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar:

– Türkiye’nin seçim atmosferinden çıkıp temel sorunlarına eğilmesi lazım. Seçimlerin yargı denetiminde gerçekleşmesi gerekir. Bu noktada görevli olan yer, Yüksek Seçim Kurulu’dur. YSK, hukuka ve içtihatlara uymak zorundadır.

– YSK da yasalara kanunlara uyması lazım hakimin tarafsızlığı ve bağımsızlığı önemlidir. YSK’da görev yapan hakimlere seslenmek istiyorum. Sizin tarafsızlığınız ve bağımsızlığınız çok önemlidir.

Akşener’in açıklamalarından öne çıkanlar:

– Erdoğan İstanbul’dan çıkan sonuçları kabul etmemekle milletin iradesine ihanet etmiştir

– “Erdoğan’a ‘muhtar olamaz’ denmişti. Bu millet kendisini başbakan yaptı. ‘Cumhurbaşkanı olacağım’ dedi, bu millet onu da yaptı. Bu sandıktan çıktı. Milli iradeye saygısızlığı bu gazi ve aziz millet affetmez. Sandıkta cezasını vererek affetmez” diyen Akşener, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı milletin iradesine saygı duymamakla suçladı.

– “80 ihtilalini yaşamış bir nesiliz. Kenan Evren’i bir seviye daha ileri taşımış bir Erdoğan ile karşı karşıyayız. ‘AK Parti kazanana kadar seçim yenilenmesi’ ancak Afrika ve Güney Amerika diktatörlüklerinde olur.”

x