Erdoğan: 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında yanımızda olan Burkina Faso’nun desteğine özellikle güveniyorum

- Yorumlar

Burkina Faso Cumhurbaşkanı Roch Marc Cristian Kabore ile ortak bir basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, “15 Temmuz darbe girişimi sonrasında yanımızda olan Burkina Faso’nun desteğine özellikle güveniyorum” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şu şekilde:
– Kendisine ve heyetine ülkemize hoş geldiniz diyorum. Bu tarihi ziyaretin Burkina Faso’dan cumhurbaşkanı düzeyinde ilk ziyaret olduğunu belirtmek istiyorum. Ticaret rakamını beraber çalışarak arttırma kararımızı teyit ettik. Özel sektörümüzü Burkina Faso ile yatırım için teşvik ediyoruz.

– Terörle mücadele alanında karşılıklı işbirliğimizi ve ortak irademizi yeniledik. 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında yanımızda olan Burkina Faso’nun desteğine özellikle güveniyorum. Karşılıklı saygı ve eşit ortaklık düzeyinde Afrikalı ülkelerle ilişkilerimizi daha da ileriye taşımaya kararlıyız. Afrikalı dostlarımıza kendi sorunlarına yine kendi hassasiyetleri kendi dinamikleri çerçevesinde çözüm üretecek birikime fazlasıyla sahiptir.

– Adalet Bakanlarımızın arasında Suçluların iadesi anlaşmasını da en kısa sürede gerçekleştirmek suretiyle özellikle terör örgütü üyesi kişilerin iadesini karşılıklı olarak temin edeceğiz.

– Girişimcilerimize sağladıkları destek nedeniyle teşekkür ediyorum.

Fotoğraf: Cumhurbaşkanlığı Twitter

x