Yıldırım: İmamoğlu dolaşacağına benim gibi oturup sonuçları beklesin

- Yorumlar

Eski Meclis Başkanı Binali Yıldırım, aday olduğu İstanbul’da kaybettiği seçim hakkında “İnsan hakikaten hayrete düşüyor. Bu seçim başlı başına murdar olmuş bir seçimidir. Murdar etin kavurması olmaz” dedi. Yıldırım, ‘AK Parti İstanbul İl Başkanı istifa edecek mi?’ sorusu üzerine “İl Başkanı gördüğünüz gibi yanımda benimle beraber. Biz seçim sonuçlarını değerlendiriyoruz” şeklinde açıklama yaptı.

Seçimlerin gerçekleştiği gece açıklama yapan ve seçimi 3 bin oyla kazandığını duyuran Binali Yıldırım, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu içinse, “Tribün tribün dolaşacağına, sakin sakin oturup benim gibi sonuçları bekleseydi” dedi.

Yıldırım’ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

– Seçimlerden hemen sonra iki açıklama yapıldı. Seçim gecesi önce CHP adayı rakam vererek kazandığını ilan etti. 29 bin 500 civarında oyla kazandığını ifade etti. Biz de aynı gece 11:25’te eldeki bilgilere göre biz kazandığımızı söyledik. Evvelsi gün YSK Başkanı Sadi bey yaptığı – açıklamada İmamoğlu’nun önde olduğunu ifade etti.

– Seçim tamamlandıktan sonra ortaya çıkan anormallikler, şaibeler, yolsuzluklar gibi anormalliklerin gündeme geldiğini hep beraber gördük. Yargısal süreç şu an itibariyle devam ediyor. 2014 seçimlerinde AK Parti 84 itiraz yapmış 7’si kabul edilmiş. CHP 45 itiraz yapmış 4’ü kabul edilmiş. Toplamda 191 itiraz olmuş 19’u kabul görmüş.

“İnsan hakikaten hayrete düşüyor”

– İki parti, iki aday birbirine yakın oy aldığı halde neden benim oyum artmaktadır? Bu sorunun cevabını bekliyorum. Oyların sadece yüzde 10’u sayılabilmiştir. Tamamı sayılabilmiş olsaydı rakip aday CHP buna rıza gösterseydi mutlaka bu seçimin sonucu böyle olmayacaktı. Terse dönecekti bunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Maltepe’deki sayım da tamamlandığında bu süreçler tamamen bitmiş olacak. Böylece YSK bir karara varmış olacaktır.

– Bir tahammülsüzlük var ortada. ‘Seçimi kazandık, mazbatayı verin’ Seçimin kazanıldığının kararını sen mi vereceksin? YSK verir bu kararı. Anıtkabir’de bu ünvanla imza atarsan, sokakta dolaşıp mitingler yaparsan YSK’nin vereceği kararı etkilemekten başka ne iş yaparsın? Keşke İmamoğlu tribün tribün dolaşacağına, adının altına belediye başkanı yazacağına benim gibi sakin sakin bekleseydi. İnsan hakikaten hayrete düşüyor. Bu seçim başlı başına murdar olmuş bir seçimidir. Murdar etin kavurması olmaz.

(Ekrem İmamoğlu’nun iki ayrı maça gitmesiyle ilgili soru üzerine ) Amigolukla başkanlık olmaz. Başkanlığı verecek olan YSK’dir.

(AKP İstanbul İl Başkanı istifa edecek mi sorusu üzerine) İl Başkanı gördüğünüz gibi yanımda benimle beraber. Biz seçim sonuçlarını değerlendiriyoruz.

(‘Binali Bey halka inemedi’ mi sorusuna yanıt) Binali Bey halkın arasından hiç çıkmadı. Bunun en yakın şahidi sizsiniz.

– 2014 seçiminde AK Parti adayının oyundan daha fazla oy aldık. Düşük oy filan almış değiliz. Karşı adayın daha fazla oy almasının sebebi ittifakların oluşmasından kaynaklı.

-(AA’nın veri akışını kesmesi) Partiler, AK Parti de dahil, seçimlerle ilgili değerlendirmelerini parti görevlilerinin sandıklardan getirdiği sandık sonuç bilgisine göre yaparlar. YSK’ye göre partiler veri girişini daha hızlı yapar. YSK, gayri resmi sonuçlarla ilgili bilgi vermeden partiler aşağı yukarı sonucu bilirler. AA seçimleri idare eden bir ajans değildir. YSK açıklamıştır. Bizim müşterimiz değil diye. Neden kesinti yapmıştır bunun cevabını veren ben değil AA olmalıdır.

x