Alevilerden ‘Songül Tunçdemir serbest bırakılsın’ çağrısı

- Yorumlar

PSAKD ve DAD Adıyaman Şubeleri, Elazığ’da tutuklu bulunan geçmiş dönemlerde PSAKD Kartal Şube ve Malatya Şube başkanlığı da yapan Songül Tunçdemir’in mahkemesine katılım çağrısında bulundu. Açıklamada, “Tunçdemir’i KHK ile işinden eden zihniyet yetmezmiş gibi hiçbir gerekçe olmadan gözaltına alıp tutuklamıştır. Biz bunu asla kabul etmiyoruz” denildi.

Pirha haber ajansıdan Mustafa Yüksel’in haberine göre, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) ve Demokratik Alevi Dernekleri Adıyaman Şubeleri, KHK ile ihraç edilen eski PSAKD Kartal Şube Başkanı Songül Tunçdemir’in Malatya 5.Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek duruşması vesilesiyle açıklamalarda bulunarak katılım çağrısı yaptılar. Yapılan açıklamada Tunçdemir’in ihraç edildiği yetmezmiş gibi hiçbir gerekçe olmadan gözaltına alındı ve tutuklandı. Songül canın derhal serbest bırakılmasını istiyoruz ifadeleri kullanıldı.

songul tunçdemir

“PİR SULTAN DERNEKLERİNDEKİ MÜCADELESİ BİRİLERİNİ RAHATSIZ ETMİŞ”

“Songül Tunçdemir yıllarca Pir Sultan örgütlülüğünde mücadele eden ve Aleviliğe büyük bir hizmeti olan mücadeleci ve direnişçi bir Alevi kadınıdır” diyen PSKAD Adıyaman Şube Başkanı Mahmut Yapıcı, “Gözaltına alınan ve ardından tutuklanan Songül canın Alevilik yol erkanına yaptığı hizmetlerden başka bir şeyi yoktur. Öğretmenlik yaptığı dönemlerde başta Malatya’da olmak üzere daha sonra İstanbul’da Pir Sultan derneklerinde verdiği mücadele birilerini demek ki rahatsız etmiş. Onu KHK ile işinden eden zihniyet yetmezmiş gibi hiçbir gerekçe olmadan gözaltına alıp tutuklamıştır. Biz bunu asla kabul etmiyoruz Songül canın Pazartesi görülecek mahkemesinde derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz.”

“ALEVİLİĞE MÜDAHALE EDİLİR DURUMA GELİNMESİ KABUL EDİLEMEZ”

“Bu süreç AKP iktidarının kendinden olmayan herkese karşı giriştiği bir lincin devamıdır. Bunun sona ereceğini beklerken her gün farklı saldırılar, yeni müdahaleler karşılaşıyoruz. İnancımızı yaşamaya çalışırken ve onun mücadelesini verirken yeni engellemeler ortaya çıktı. Songül canın tutuklanması da bunlardan biridir” ifadelerini kullanan DAD Adıyaman Şube Eş başkanı Celal Demirci şöyle devam etti:

“Songül Tunçdemir uzun bir süredir bu yola hizmet eden bir can. Alevilik yol erkanına ve Pir Sultan örgütlülüğüne hizmet etmekten başka bir şeyi olmayan farklı ilişkiler içerisinde olmayan bir arkadaşımız. KHK ile ihraç edilmesinin ardından Alevilik yol erkanına verdiği hizmete de müdahale edilir duruma gelinmesi tahammül ve kabul edilmez bir durumdur. Pazartesi günü Malatya Adliyesinde Songül canımızın mahkemesi görülecek ona destek olmak için o gün orada olacağız ve bütün canlarıda destek vermeye bekliyoruz”

x