Ekrem İmamoğlu’nun Maltepe’deki açıklamalarının tamamı

Ekrem İmamoğlu, tarihi Maltepe Buluşması’nda konuştu: Nasıl çalıştığımı gördükçe beni daha da çok seveceksiniz. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun davetiyle Maltepe Miting Alanı’na akan yaklaşık 2 milyon vatandaş, “İstanbul’a Yeni Bir Başlangıç Buluşması”nda bir araya geldi. İmamoğlu, konuşma yapacağı platforma, tüm aile fertleriyle birlikte çıktı. Konuşma yaptığı sırada sahneye çıkmayı başaran çocukların arasında kalan İmamoğlu, evleneceklerini ellerindeki dövizle ilan eden ‘’Tuğçe&Emrah’’ çiftinin nikahlarını kıyma sözü verdi. Saldırıya uğrayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun iyi olduğu bilgisini vatandaşlarla paylaşan İmamoğlu, ‘’Bu saldırıyı yapanlar, benim vatandaşlarım değil, onlar talimat almış kişiler’’ dedi.

Cumhuriyet değerlerine sahip çıkacaklarını vurgulayan İmamoğlu, ‘’Seçim kampanyama başlarken, ‘Beni tanıdıkça çok seveceksiniz’ demiştim. Şimdi çok daha fazlasını söylüyorum. Şimdi diyorum ki, ‘Nasıl çalıştığımı gördükçe beni daha da çok seveceksiniz’. Allah utandırmasın. Allah, sözlerimin ağırlığı altında boynumu eğdirmesin’’ diye konuştu.Seçime girerken, 100 İstanbullu’dan sadece 15’inin kendisini tanıdığını vurgulayan İmamoğlu, ‘’Çok az kimsenin şans tanıdığı bir adaydım. Ama görüyorsunuz işte bugün buradayım. Beni, bugün buraya getiren şeyin ne olduğunu çok iyi biliyorum. Ben, doğru yolu bildiğim için bugüne gelebildim. Bana doğru yolu, “Seçimi senin temiz kalbin kazanacak evladım” diyen teyzelerimiz öğretti. Bana doğru yolu, “İyi yüreğin hiç bozulmasın, insana sevgin hiç eksilmesin” diyen amcalarımız öğretti. Bana doğru yolu, ‘’Her şey çok güzel olacak Ekrem Abi’’ diyen o genç kardeşim öğretti. Ben, bu yolda yürümekten asla vazgeçmeyeceğim. Sizler de asla vazgeçmeyin. Temiz kalplilerin, iyi yüreklilerin, hak yemeyen ama hakkını da yedirmeyenlerin zaferine inanmaktan asla vazgeçmeyin’’ şeklinde konuştu.

31 Mart yerel seçimlerinden zaferle çıkan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun çağrısına yanıt veren milyonlarca İstanbullu, Maltepe Miting Alanı’ndaki “İstanbul’a Yeni Bir Başlangıç Buluşması”nda bir araya geldi. Tarihi buluşma için, İmamoğlu’nun seçim kampanyasında sık sık dile getirdiği ve sözünü verdiği gibi, İETT otobüsleri tahsis edilmedi. Kentin her noktasından vatandaşlar, kendi olanaklarıyla miting alanına ulaştı. Kimi vatandaşlar özel araçlarıyla Maltepe’ye gelirken, kimi yurttaşlar da toplu taşıma araçlarını tercih etti. Banliyö trenlerini kullanan vatandaşlar, Süreyya Plajı ve Maltepe istasyonlarında inerek ellerinde Türk bayraklarıyla miting alanına doğru yürüyüşe geçti. İstasyonlarda biriken vatandaşlar, ‘’Hak, hukuk, adalet’’ sloganını atıp, hep bir ağızdan İzmir Marşı’nı söyledi. Bu sırada babasının omzunda miting alanına giden bir çocuğun elindeki, ‘’Çocukların ve Bilimin Başkanı’’ dövizi dikkat çekti. Yaşanan yoğunluk nedeniyle istasyonlarda uzun kuyruklar oluştu.

PLATFORMA ‘‘GENİŞ AİLESİYLE’’ ÇIKTI

Sabahın erken saatlerinden itibaren miting alanını doldurmaya başlayan vatandaşlar, 2 farklı arama noktasından geçtikten sonra içeri alındı. Onlarca ambulans ve itfaiye aracı, önlem olarak miting alanının etrafında konuşlandırıldı. Rahatsızlık yaşayan bazı vatandaşlara, sağlık ekipleri anında müdahale etti. Engelli ve yaşlı vatandaşlar için ayrı bir tribün oluşturuldu. Yerli ve yabancı basın mensuplarının mitinge ilgisi de yoğun oldu. Anadolu Ateşi’nin dans gösterisiyle başlayan etkinlik, orkestra ve mehteran grubunun ortak konseriyle devam etti. Orkestra ve mehteran grubunun birlikte çalıp, birlikte söylediği İzmir Marşı’na mitinge katılan milyonlarca İstanbullu da eşlik etti. İmamoğlu anons edilince alandaki coşku doruğa çıktı. İmamoğlu konuşma yapacağı platforma ‘‘geniş ailesiyle’’ birlikte çıktı. Eşi Dilek İmamoğlu, oğulları Mehmet Selim, Semih ve kızı Beren, annesi Hava İmamoğlu, babası Hasan İmamoğlu, kız kardeşi Neslihan Yakupçebioğlu ile eniştesi Selçuk Yakupçebioğlu da İmamoğlu ile birlikte platformdaki yerlerini aldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Hakkari Çukurca’da terör örgütü PKK’nın saldırısı sonucu şehit düşen 4 şehit için Kur’an-ı Kerim okundu.

‘’ÇOCUK SALDIRISINA UĞRAYACAĞIZ’’

Ardından mikrofonu alan İmamoğlu, ‘’Ekrem Başkan’’ sloganıyla karşılandı. İmamoğlu’nun konuşması sırasında ilginç anlar yaşandı. Bir çiftin ellerinde ısrarla tuttukları dövizi gören İmamoğlu, ‘’Bu arada, Tuğçe ve Emrah, nikahlarını kıymamı istiyor. Afişi çok sevdim. Tarihi bilmiyorum ama benimle irtibata geçin, nikahınızı ben kıyacağım. Söz veriyorum’’ dedi. İmamoğlu, konuşmasının ortalarına doğru, bir grup çocuğun ‘‘saldırısına’’ uğradı. İmamoğlu’na koşan çocuklar, İBB Başkanı’na sarılarak, sevinç göz yaşları döktü. Duygulanan İmamoğlu, ‘’Çocuk saldırısına uğrayacağız. İşte beni buraya getiren şey. Kurban olurum bu çocuklara ben. Alkışlayın benim güzel çocuklarımı’’ dedi. İmamoğlu, konuşmasını kendisine sarılan çocuklarla beraber tamamladı.

İmamoğlu’nun konuşmasının satır başları şunlar oldu:

– Sevgili İstanbullular, dünyanın en güzel şehrinin sakinleri, bu şehrin güzelliklerini yaşamaya, nimetlerinden yararlanmaya en fazla hakkı olanlar, İstanbul’un gerçek sahipleri, benim güzel hemşehrilerim, hepiniz hoş geldiniz. İstanbul yeni bir başlangıca adım atarken, gelecek güzel günleri hep birlikte yaşayalım istedim. Bir şenliğe, bir bayrama gider gibi, el ele, kol kola olalım, umudumuzu, mutluluğumuzu hep birlikte paylaşalım istedim. Bir millet, sevinçte ve kederde ortak olabiliyorsa, millettir. Bugün, burada bir sevinci paylaşıyoruz ama bir yanımız keder dolu. Irak sınırında devam eden operasyonlarda şehit olan askerlerimize, Allah’tan rahmet, yaralı askerlerimize acil şifalar diliyorum. Hepimizin başı sağ olsun. Terörü lanetliyorum. Allah’ım, milletimizi terör örgütlerinden korusun. Birliğimiz, bütünlüğümüz daim olsun. Evet, bir millet, sevinçte ve kederde ortak olabiliyorsa, millettir. –

‘’SEÇİMLERDEN SONRA BİRLİK, BERABERLİK MESAJLARI VERMEK KOLAYDIR’’

– Vatandaşların bir bölümünün sevinci, başka vatandaşların gönlünü kırıyorsa, orada bir sorun var demektir. Nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın, hiçbir seçim vatandaşlar arasındaki gönül köprülerini yıkmamalıdır. Bunu sağlama görevi de öncelikle siyasetçilerindir. Seçimlerden sonra birlik, bütünlük, kardeşlik mesajları vermek kolaydır. Zor olan, değerli olan, seçimden önce de ağır ithamlardan, çirkin sözlerden, yakışıksız, mesnetsiz iddialardan uzak bir siyaset yapabilmektir. Rakibinize oy veren milyonları rencide etmek, onlara hakaret etmek, bir takım siyasi matematik hesaplarına göre belki size seçimi kazandırabilir. Ama öyle kazanılmış bir seçimi yalnız siz kazanmış olursunuz. O seçimden millet kazançlı çıkmaz. O seçimi vatandaş kazanmış olmaz. Bir lafla kalpleri kırarsınız, bin lafla kazanamazsınız. Ben, seçimleri değil, kalpleri kazanmayı yeğlerim.

‘’SEÇİMDEN ÇIKARDIĞIM 3 DERS…’’

– 31 Mart yerel seçimleri, tarihe geçmiştir ve bu seçimden herkesin ama özellikle de siyasetçilerin alacağı dersler vardır. Ben, size bu seçimden çıkan 3 temel dersi anlatayım. Birincisi; siyaset her koşulda sevgi, saygı ve centilmenlik içerisinde yapılmalıdır. Hem vatandaşlara hem de siyasi rakiplere karşı. İkincisi; siyasetin temel amacı, insanların mutluluğudur. Özellikle de çocuklarımızın mutluluğudur. Siyasetçiler, öncelikle bu sorumlulukla düşünüp, davranmalıdır. Üçüncüsü; herkesin dünya görüşü, değerleri, inançları farklı olabilir ama bunları yarıştırmanın, bunları çatıştırmanın adı, asla siyaset değildir. Siyaset, kendi değerlerinden, kendi dünya görüşünden, inancından, felsefenden yola çıkarak, neyi nasıl yaptığınla, hangi sorunlara nasıl çözümler ürettiğinle ilgili bir şeydir. Bu dersi, hiç kimse unutmasın. Siyaset, her şeyden çok, çözüm üretme işidir.

‘’SEÇİM KAZANSALAR DA KAZANAN MİLLET OLMAZ!’’

– 31 Mart seçimlerinden bu dersleri çıkaramayanlar, bundan sonra asla seçim kazanamazlar, demeyeceğim. Olabilir, elbette onlar da kazanabilirler. Ama bu dersleri alamamış olanlar, bundan sonra seçim kazansa da sonuçta kazanan asla milletimiz olamaz, kazanan vatandaş olamaz. Bu dersleri, ben, yalnızca başkaları için dile getiriyor değilim. Benim de bu 3 noktada eksiğim, yanlışım, zafiyetim varsa, mutlaka düzeltmeye, çok daha kaliteli siyaset yapmaya gayret edeceğim. Çünkü, İstanbul’da yeni bir başlangıca imza atacaksak eğer, öncelikle siyaset anlayışını, siyaset yapma biçimini değiştirmek zorundayız. Yeni nesil bir siyaseti, siyasetin en yeni sürümünü, bu şehre, bu ülkeye hakim kılmak zorundayız. 31 Mart, yeni nesil siyaset anlayışının halkta nasıl büyük bir karşılığı olduğunu göstermiştir. Ben, bu anlayıştan ayrılmadan iş yapmaya, çözüm üretmeye, sonuç almaya devam edeceğim. Size, bunu sözünü veriyorum.

‘’EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR’’

– Biliyorsunuz, 31 Mart İstanbul seçimlerinin oy sayma işlemi, tam 17 gün sürdü. Gelecekte bu 17 günde yaşananlar ve bu ülkeye yaşatılmak istenenler hakkında çok şey yazılacaktır. Ben, bugün itibariyle hepsini bir kenara bırakmış ve işime, tüm İstanbullulara hizmet sorumluluğuna odaklanmış durumdayım. Ancak, şurası çok iyi anlaşılmalıdır. 17 gün boyunca yaşanan ve kısmen bugün hala devam eden gelişmeler, bizi milletçe bir ‘‘demokrasi sınavından’’ geçirmiştir. Büyük bir mutluluk, büyük bir gururla ifade ediyorum, milletimiz bu demokrasi sınavını başarıyla vermiştir. Bu muhteşem millet, demokratik olgunluğunu bir kez daha kanıtlamıştır. Hiç kimse unutmasın; bu ülkede millet ne derse o olur. Bu ülkede son sözü, gerçek sözü millet söyler. 23 Nisan 1920’den bugüne, bu ülkede son sözü millet söylemiştir. Ülkenin birliği, çocuklarımızın geleceği için bugün, yarın ve daima son sözü millet söyleyecektir. Herkes bunu bilmeli ve milletin sözünü emir kabul edebilmeli ve içine sindirebilmelidir. 23 Nisan 1920’den bugüne, bizim aldığımız terbiye budur. Bu vesileyle, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’mızı da kutluyorum. Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.

‘’DİNİ VE MİLLİ BAYRAMLARDA TOPLU ULAŞIM ÜCRETSİZ’’

– Sevgili İstanbullular kampanyam boyunca söz verdiğim gibi, artık İstanbul’da sadece dini bayramlarda değil, aynı zamanda milli bayramlarda da toplu ulaşım ücretsiz olacak. Bu uygulamaya, en kısa zamanda başlayacağımızı bugün burada huzurunuzda müjdeliyorum. Ben, İstanbul’a yeni bir başlangıç vadederek buraya geldim. İstanbul’a yeni başlangıç, şu 5 temel alanda sağlayacağımız anlayış farklılıklarıyla mümkün olacak: İstanbul’a yeni nesil siyaset anlayışı, yeni nesil belediyecilik anlayışı, yani nesil yerel demokrasi anlayışı, yeni nesil bir toplumsal birlik anlayışı ve yeni nesil yurttaşlık anlayışı hakim olacak. Yeni nesil siyaset anlayışından ne anladığımı, adaylığım süresince ortaya koydum. Vatandaşla arasına fiziki ve duygusal engeller koyan siyasetçilerin devri kapanmıştır. Vatandaşa karşı kibirli yaklaşan, vatandaşa karşı sessiz sevgisiz, saygısız davranan siyasetçilerin devri kapanmıştır. Vatandaş, bu ülkenin efendisidir. Siyasetçiler, yöneticiler bu ülkenin hizmetkarlarıdır. Bundan böyle herkes yerini bilecek, herkes haddini bilecek.

‘’HAK, HUKUK, ADALET; SU GİBİ, OKSİJEN GİBİ!’’

– Ben, yeni nesil siyaset anlayışla İstanbul’u yönetirken, her zaman hukukun üstünlüğünü kabul edeceğim. Kanunları, kurumları ve kuralları kendi amaçları uğuruna eğip büken, kendisi için iyi olanı, herkese dayatan bir yönetici asal olmayacağım. Başta Anayasa ve kanunlar olmak üzere, hukukun temel ve evrensel hükümlerinin kamu eliyle eğilip bükülmesine izin vermeyeceğim. Kamu otoritesi karşısında vatandaşın, güçsüz ve korumasız kalmasından yararlananlara karşı çıkacağım. (Bu sırada vatandaşlar ‘’Hak, hukuk, adalet’’ sloganını attı. İmamoğlu, bunun üzerine, ‘’Kesinlikle hak, hukuk ve adalet. Su gibi, oksijen gibi. Hak, hukuk ve adalet olmazsa bir insan nefes alamaz. Yaşayamaz’’ dedi.) Yöneticilik hak ve imkanlarından yararlanarak, milli ve manevi değerleri asla istismar etmeyeceğim. Kimsenin kalbini kırmayacağım. Kimsenin kalbinin ve gururunun kırılmasına müsaade etmeyeceğim. Bu ülkenin kurucu değerlerine sonuna kadar bağlı kalacağım. Bütün bunları, yöneticilik ahlakının, vatandaşlık bilincinin doğal bir gereği olarak yapacağım. Yeni nesil bir siyasetçi olarak korkudan değil, sevgiden yana olacağım. Bölerek, ayrıştırarak değil, kucaklayarak ve birleştirerek hizmet edeceğim. 2 kutuplu dünyada yetişmiş eski nesil siyasetçiler gibi, korkutarak, herkesten şüphe ederek değil, herkesi yan yana getirerek hizmet edeceğim.

‘’KENTE ÖZEN HAKİM OLACAK’’

– Bu aziz şehirde, kente özen gösteren, insana saygı duyan bir belediyecilik anlayışı hakim olacak. Yeni nesil belediyecilik anlayışıyla birlikte, yerel yönetimin ne yaptığı kadar, nasıl yaptığı ve kimin için yaptığı da önem kazanacak. Bu şehirde, ben yaptım oldu anlayışı son bulacak. Danışarak, tartışarak, ortak sese ve ortak akla kulak vererek kararlar vereceğiz. Yapbozlara, yeşili yok eden, insan sağlığını ihmal eden tüm uygulamalara son vereceğiz. Bu şehrin nimetlerini asla ganimet sananlardan olmayacağız. Bu şehirde yeniden akıl, mantık, bilim, sanat ve kültür yükselecek. Bu şehirde üretim ve yaratıcılık yükselecek. Bu şehirde, eğitim, istihdam, ekonomi ve teknoloji yükselecek. Devasa görünen, büyük bütçeli ama gayrı insani projelere değil, insanlarımızın mutluluğuna, refahına ve huzuruna odaklanacağım. Yeni nesil belediyecilik anlayışıyla, bilişim teknolojilerinin en ileri örnekleri, insan olmanın onuru ve saygınlığını korumak, insani gelişmişliği, yaşam kalitesini artırmak için kullanılacak. Tartışarak, akla, bilime ve hukuka saygı göstererek bu şehirde yaşayan herkesin uymak zorunda olacağı kurallara karar vereceğiz. Kimseyi dışlamadan, demokratik yollarla hepimizin ortak çıkarları için bu kentin değişmez kurallarına karar vereceğiz. O kurallara hep birlikte karar vereceğiz. İkna olacağız ve uzun yıllar severek isteyerek hepimiz uyacağız. Yeşile, meydanlara, kent mimarisine, kentsel planlamaya dikkat edeceğiz. Ulaşıma, trafiğe odaklanacağız. Nefes alan kentsel alanlar, yeşil kuşaklar geliştireceğiz. Bu şehirde yaşayan canlıların, sokak hayvanlarının haklarına saygı göstereceğiz.

‘’YANDAŞA YOLDAŞA PEŞKEŞ YOK’’

– Bizim belediyeciliğimiz aynı zamanda hesap veren, şeffaf bir belediyecilik olacak. Vatandaşın tek bir kuruşunu israf etmeden, oraya buraya hesapsızca saçmadan, yandaşa yoldaşa peş keş çekmeden, bir şehremin, bir emin yönetici hassasiyetiyle harcayacağız. Kimsesizlerin kimsesi olacağız. Bu kentin mazlumları, mağdurları, untulmuşları kalmayacak. Ama kimsesizlerin kimsesi olmayı bile bir insaniyetle, olağanüstü bir hassasiyetle yapacağız. Bu şehrin emeklilerinin, engellilerinin hamisi olacağız. Bu şehirde asla veren el alan eli bilmeyecek. İstanbul’da artık yeni nesil yerel demokrasi anlayışı hakim olacak. Bu kentte yaşayanlar, bu kenti yönetenler kadar söz ve karar sahibi olacak. İstanbul’u ilgilendiren tüm önemli kararlar herkesin gözü önünde, bilgisi dahilinde, herkesin fikri, önerisi, eleştirisi altında şekillenecek. Mahalle meclislerinden başlayan, sektörel meclislere kadar uzanan kapsamlı bir demokratik katılım mekanizmasıyla, vatandaşlar, muhtarlar, sivil toplum kuruluşları ve üniversiteler kent yönetim sürecinin aktif ortakları haline gelecek. Hiç kimse benim görüşüm alınmadı, benim sesim duyulmadı demeyecek. Hiç kimse kendisini bu şehrin dışlanmışı görmeyecek. Hiç kimse dünyanın en güzel coğrafyasında kurulmuş bu şehri terk etme duygusuna kapılmayacak. Bu şehrin gençleri, kadınları, girişimcileri bu şehrin adil bir şehir olduğunu hissedecekler.

‘’İSTANBUL DÜNYANIN ÇEKİM MERKEZİ OLACAK’’

– Dünyanın çeşitli ülkelerinde popülist liderler ne kadar iş başına gelirlerse gelsinler… Kendi ülkelerinde, hak ve özgürlükleri ne kadar yok etmeye çalışırlarsa çalışsınlar… Bu şehir ve bu ülkeden yeni bir demokrasi doğacak. Bu şehir, dünyada yerel demokrasinin yükseldiği şehirlerin başında gelecek. Bu şehrin yaratıcı beyinleri, bu şehir özgürleştikçe, demokratikleştikçe daha üretken olmak için enerjiye sahip olacaklar. Bu şehrin çocukları, yeşil ve yaşanabilir bir çevreye kavuşacak. Bu şehrin girişimcileri, üreticileri, çalışanları güç kazanacak, kendilerini yürekten istekli hissedecekler. Bu şehir, dünyada bir çekim merkezine dönüşecek. Bu şehri hep birlikte ayağa kaldıracağız!

‘’BU ŞEHİRDE 16 MİLYON VATANSEVER YAŞIYOR’’

– İstanbul’da artık, yeni nesil “toplumsal birlik” anlayışı hakim olacak. Beni kampanyam boyunca takip edebildiyseniz bilirsiniz. Kampanyamda net olarak özetledim: Bu şehirde 16 milyon vatansever yaşıyor. Bunu söylerken, hiç kimsenin vatanseverliği diğerinden fazla değil, hiç kimsenin inancı diğerinden üstün değil demek istiyorum. Benim için bu şehrin her bir ferdi ayrı bir renk, ayrı bir zenginlik. Benim dönemimde her farklı ses, her farklı renk, her farklı inanış bu şehir için bir risk değil, bir fırsat kabul edilecek. İstanbul’da artık inançların, yaşam tarzlarının, ideolojilerin, siyasi aidiyetlerin doğrudan ya da dolaylı biçimde hiç kimseye, hiçbir şekilde dayatılması söz konusu olmayacak. Herkes kendi rengini, kendi kimliğini, kendi benliğini özgürce, eşit ve saygın bir biçimde yaşayacak. Bu şehir sadece ve tek bir rengin tonlarından oluşmayacak.

‘’BU ŞEHİR RENGARENK OLACAK’’

– Bu şehir, rengarenk olacak. Bu şehir, binlerce rengin, armoniyle kaynaştığı, barış ve huzur içinde yaşadığı bir şehir olacak. Çok renklilikten korkmamayı, çekinmemeyi hep birlikte öğreneceğiz. Çok renkliliğin, bu şehre ne büyük kazançlar sağlayacağını birlikte göreceğiz, birlikte keşfedeceğiz. Herkes kendisini özgür hissedecek. Kimse tehdit altında hissetmeyecek. Bu şehirde, etnik köken üzerinde ayrıştırma, ötekileştirme kalmayacak. Bu şehirde kimse kendisini azınlık hissetmeyecek. Herkes, eşit, birinci sınıf, saygıdeğer ve vatansever hemşehrimdir. Yok artık Türkü, Kürdü, Lazı, Çerkezi, Yahudisi, Rumu, Ermenisi, bu şehirde herkes İstanbullu. Bu memleket için herkes teminattır! Biz, hep birlikte Türk milletiyiz. Biz, bu şehirde yaşanan her inanca saygılıyız. Her inancı eşit ve makbul kabul ediyoruz.

‘’İSTANBUL DEMOKRASİNİN TADINA VARACAK’’

– Bizim için cami, cemevi bir. Kimse, kimsenin inancını ölçmesin. Kimse, kimsenin inancı üzerinden siyaset yapmaya kalkmasın. Bu şehir, bu millet asla buna müsaade etmez. Bizim için sinagog, kilise, havra bir. Bizim için azınlık yok. Sizler de bizdensiniz, bizimsiniz. Şehrin farklı ilçelerindeki, farklı gelir gruplarından yurttaşlarımızın kentin nimetlerinden mümkün olduğunca eşit yararlanmalarının önünü açacağız. Yok artık kaymak tabakası. Yok artık varoş! Çocuklarımızın eşit ve adil fırsatlarda hayata başlamalarına imkan sağlayacağız. Bu eşitlik, bu özgürlük ortamının besleyip güçlendireceği gerçek bir kardeşlik ortamıyla İstanbul’da güçlü bir toplumsal birlik ve beraberlik duygusu hakim olacak. Gelir farklılıklarının yarattığı büyük uçurumlar kamusal iradeyle kapanacak. Hiç kimse İstanbul’un güzelliklerinden, İstanbul’un nimetlerinden yoksun bırakıldığı duygusuna kapılmayacak. İstanbul huzura kavuşacak. Eşitliğin, özgürlüğün, demokrasinin tadına varacak.

‘’KİŞİLERE, DERNEKLERE, PARTİLERE, VAKIFLARA HİZMET ETMEYECEKLER’’

– Son olarak, İstanbul’da artık “yeni nesil yurttaşlık” anlayışı hakim olacak. Katılım mekanizmalarının genişletilmesine paralel olarak yurttaşların enformasyon ve bilişim teknolojilerine eşit koşullarda erişimi de sağlanacak. Böylece soran, sorgulayan, talep eden, hakkını yedirmeyen yurttaşlar bu kentte eşitliğin ve özgürlüğün tadını çıkaracaklar. Kentin sahibi olduklarını hissedecekler. İstanbul, yeni nesil yurttaşlık bilincinin yükseldiği bir şehir olacak. Hiç kimse kamu gücünden korkmayacak. İBB’de hiçbir kamu görevlisi, benim hiçbir çalışma arkadaşım kamu gücünü kendi gücü olarak görmeyecek, kullanmayacak. Ben onların emeğinin hakkını vereceğim, her birinin alın terine sahip çıkacağım. Ama onlar da 16 milyon hemşehrime hizmet edecek. Bana, kişilere, partilere, derneklere, vakıflara asla ama asla hizmet etmeyecekler. Buna izin vermeyeceğim.

‘’NE VADETTİYSEM HEPSİNİ YAPACAĞIM’’

– Özetle ben size, tüm İstanbullular’a 21. yüzyıl belediyeciliğini vadediyorum. Seçim öncesi vaat ettiğim ne varsa, hepsini yerine getireceğim. Ancak ben, tek tek bütün İstanbulluların hayatını iyileştirmenin, kolaylaştırmanın yanı sıra bu kentteki ortak yaşam kültürünü dönüştürmek istiyorum. Bu kentin kadim değerleriyle, maneviyatıyla, tarihsel birikimiyle, binlerce yıl öncesinden Fatih Sultan Mehmet’e, Cumhuriyetimizin kuruluşundan bugüne kadar demokratik ruhuyla, evrensel değerleri buluşturan ve gelecek nesillere aktaracağımız, köklü bir sosyal dönüşümü harekete geçirmeyi amaçlıyorum. Bunların zaman alacağını, bir anda gerçekleşemeyeceğini biliyorum. Eninde sonunda varacağımız menzil bu. Özellikle bugünlerde, bir geçiş sürecinde olduğumuzu unutmayın. Yeni bir anlayışın, bir yeni bakış açısının egemen olması zaman alır. Bana ve ekibime süre tanıyın. Başaracağız. Hep birlikte başaracağız. Çünkü başarmak zorundayız. Sizlerle başaracağız.

‘’16 MİLYON HEMŞEHRİME GÜVENİYORUM’’

– Yeni nesil siyaset, yeni nesil belediyecilik, yeni nesil yerel demokrasi, yeni nesil toplumsal birlik ve yeni nesil yurttaşlık anlayışından işte bunun için söz ediyorum. Çünkü iddiam büyük. İstanbul’un sorunlarını çözmenin ötesine geçmeyi, İstanbul’da herkes için mutlu ve huzurlu yeni bir hayat kurmayı, yeni bir ortak yaşam kültürü oluşturmayı hedefliyorum. Evet, bunların büyük iddialar olduğunun gayet iyi farkındayım. Ancak kendime ve sizlere, 16 milyon hemşehrime güveniyorum.

‘’DOĞRU YOLU BİLDİĞİM İÇİN BUGÜNE GELEBİLDİM’’

– Seçime girerken, 100 İstanbullu’dan sadece 15’inin tanıdığı biriydim. Çok az kimsenin şans tanıdığı bir adaydım. Ama görüyorsunuz işte bugün buradayım. Beni, bugün buraya getiren şeyin ne olduğunu çok iyi biliyorum. Ben, doğru yolu bildiğim için bugüne gelebildim. Bana doğru yolu, “Seçimi senin temiz kalbin kazanacak evladım” diyen teyzelerimiz öğretti. Bana doğru yolu, “İyi yüreğin hiç bozulmasın, insana sevgin hiç eksilmesin” diyen amcalarımız öğretti. Bana doğru yolu, ‘’Her şey çok güzel olacak Ekrem Abi’’ diyen o genç kardeşim öğretti. Ben, bu yolda yürümekten asla vazgeçmeyeceğim. Sizler de asla vazgeçmeyin. Temiz kalplilerin, iyi yüreklilerin, hak yemeyen ama hakkını da yedirmeyenlerin zaferine inanmaktan asla vazgeçmeyin.

‘’ATATÜRK VE ONUN ÇİZDİĞİ HADEFLERDEN ASLA VAZGEÇMEYİN’’

– Vatandaşa karşı mahcubiyet duygusunu yitirmemiş, gururdan, kibirden uzak yöneticilerin görev yapacağı bir İstanbul ve Türkiye için, asla vazgeçmeyin. Türkiye’nin yeni normalinin demokrasi, barış, birlik ve kardeşlik olması için, omuz omuza vermekten, mücadele etmekten asla vazgeçmeyin. Bir seçimi, bir işi, bir pozisyonu kazansanız da kaybetseniz de aldırmayın. Siz, iyinin ve haklının yanında olmaktan asla vazgeçmeyin. Ve tabii, sizlerden aldığı güçle, İstanbul için heyecanla çalışmakta olan beni izlemekten, beni denetlemekten, beni eleştirmekten, bana yol göstermekten asla vazgeçmeyin. Bu ülkenin kurucu değerlerinden, Cumhuriyetten ve demokrasiden, Mustafa Kemal Atatürk ve onun çizdiği hedeflerden asla vazgeçmeyin. Ben vazgeçmeyeceğim. Vazgeçmeyeceğiz. Hadi hep birlikte haykıralım: Yaşasın Mustafa Kemal Atatürk. Yaşasın Cumhuriyet. Yaşasın demokrasi. Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti.

‘’YURTTA SULH CİHANDA SULH PRENSİBİNDE ÇOK İDDİALIYIZ’’

– Bu güzel duygularla Genel Başkanımız sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun selamlarını size getiriyorum. Bugün talihsiz bir olay yaşadı ama kendisi çok iyi. Güler yüzlü bir şekilde sizleri sevgiyle, saygıyla selamladı. Bu hareketleri yapanlar, vatandaşlarımız değil, onlar talimat almış kişilerdir. Benim vatandaşlarım böyle bir şey yapmaz. Göreceksiniz bu sefer, sevgi ve saygı kazanacak. Şunu bilin ki, hep birlikte olursak, sırt sırta verirsek çok iddialıyız. Yurtta sulh, cihanda sulh prensibinde çok iddialıyız. İstanbul’daki barış iddiası, yakın coğrafyamıza, Avrupa’ya ve dünyaya en etkili mesajdır. Bu eşsiz kenti, tarihsel özünü muhafaza ederek, evrensel değerlerin ve insanlığın ortak kültürünün gelişimine çok değerli katkılar sunan bir “dünya başkenti” haline getirmeye kararlıyım. Açığa çıkması için gerekli koşullar sağlandığında, İstanbul’un o eşsiz, o harika enerjisinin bütün dünyaya iyi geleceğine eminim. Bu hedefler için yol arkadaşlığınıza talibim. Bu şehrin yüreği büyük çocuklarımızın yol arkadaşlığına talibim. Bu şehrin geleceği pırıl pırıl gençlerimizin Ekrem Abisi olmaya, yol arkadaşlığına talibim. Bu şehrin aydınlık yüzü kadınlarının, yol arkadaşlığına talibim. Bu şehrin sanatçılarının, aydınlarının, girişimcilerinin, emekçilerinin, emeklilerinin yol arkadaşlığına talibim. Her yaştan ve her inanıştan hemşehrilerimin yol arkadaşlığına talibim. Var mısınız? Tökezlesek bile yeniden ayağa kalkmaya, birbirimizin elinden tutup ayağa kaldırmaya var mısınız?

‘’ALLAH BOYNUMU EĞDİRMESİN’’

– Seçim kampanyama başlarken, “Beni tanıdıkça çok seveceksiniz demiştim. Şimdi çok daha fazlasını söylüyorum. Şimdi diyorum ki, “Nasıl çalıştığımı gördükçe beni daha da çok seveceksiniz.” Allah utandırmasın. Allah, sözlerimin ağırlığı altında boynumu eğdirmesin. Sözlerime son verirken, bu pazar günü şehrin her bir ilçesinden buraya geldiğiniz için… Farklı siyasi düşünceden olsanız bile beni bugün burada desteklediğiniz için… Hatta ülkemizin dört bir yanından beni onurlandırdığınız için… Sizlere minnettar olduğumu bir kez daha dile getirmek istiyorum. Teşekkürler İstanbul. Teşekkürler Türkiye. Hepinizi çok seviyorum. Hepinizi kucaklıyorum. Hepinizi sevgiyle, saygıyla muhabbetle selamlıyorum.