Kartal’da CHP’li vekilden Osmanlı çıkışı

- Yorumlar

CHP Ankara Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Gülsün Bilgehan, İstanbul İl Kadın Kolları Başkanlığı ile Kartal İlçe Kadın Kolları Başkanlığı’nın düzenlediği parti içi eğitim toplantısında yüzlerce CHP’li kadınla bir araya geldi.

Kartal Belediyesi Hasan Âli Yücel Kültür Merkezinde gerçekleştirilen “CHP’de Kadın Konuşuyor” başlıklı toplantıya CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülseren Onanç, Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, PM üyesi İnci Beşpınar ve Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Hilal Dokuzcan da katıldı. Moderatörlüğünü ise İstanbul İl Eğitim Sekreteri Füsun Sökmez’in üstlendiği toplantıyı, İl Kadın Kolları Başkanı Arzu Öner, İstanbul ilçe örgütlerinin kadın kolları başkan ve yöneticileri ve kadın kolları üyeleri izledi.

Toplantıda eğitimle ilgili konuşan Gülsün Bilgehan, bugünlerde siyasi tartışmalarda Osmanlı’nın örnek gösterildiğini belirtirken, “O çok özenilen Osmanlı’da sadece bir üniversite vardı ve okuma yazma oranı yüzde 4’tü” dedi.

Katıldığı uluslararası toplantılarda kendisine sık sık Cumhuriyetin ilk yıllarının sorulduğunu belirten Bilgehan, “Ben de onlara eğitim seferberliği ve yeni harflerin kabulü sayesinde Cumhuriyet’in milyonlarca insana okuma yazma öğrettiğini anlatıyorum” dedi.

ÖĞRETİM BİRLİĞİ YASASI’NIN ÖNEMİ

Öğretim Birliği yasasının Cumhuriyetin laik eğitim anlayışının temelini oluşturduğunun altını çizen Bilgehan, eğitim alanında atılan devrim niteliğindeki adımları anlattı.

Gülsün Bilgehan, Cumhuriyet eğitim anlayışını anlatırken bugün doludizgin süren “millet” tartışmalarına da işaret etti ve İsmet İnönü’nün, “Hür vatandaşlardan birleşik bir millet olmanın çarelerinin başında, ilköğretim çaresi vardır” sözünü anımsattı.

CHP’nin yasalaşması sürecinde ciddi muhalefet yürüttüğü 4 + 4 + 4 eğitim sisteminin sakıncalarının 1 yıl içinde ortaya çıktığını, 5.5 yaşta okula gitmek zorunda bırakılan öğrencilerin sorunlar yaşadıklarını, sekiz yıl okuyanların diploma bile alamamakla yüz yüze kaldıklarını vurgulayan Bilgehan, bu konularda verdiği soru önergelerine yanıt beklediğin söyledi.

Gülsün Bilgehan, partili kadınlara, “Alanlara çıktığınızda velilere sorun, çocuğunuzun eğitim durumu nasıl, diye. Zaten onlar yaşadıkları sıkıntıları anlatacaklardır. Yeni eğitimden sisteminden mutlu olan kimse yok” önerisinde bulundu.

Bilgehan, alkışlarla karşılanan konuşmasını, İnönü’nün “Bir memlekette namuslular da namussuzlar kadar cesur olmadıkça o memleket için kurtuluş yoktur” sözleriyle tamamladı.

x