İBB çalışanlarına sosyal denge tazminatına AK Parti freni

İBB’nin ilk meclis toplantısı dün yapıldı. Başkan Ekrem İmamoğlu’nun reisliğinde gerçekleştirilen ilk mecliste, CHP’nin İBB çalışanları için hızla çıkarmak istediği sosyal denge tazminatı AK Partili üyeler tarafından frenlendi. Toplantıda Başakşehir Kulübü Başkanı ve Emine Erdoğan’ın ağabeyinin damadı Göksel Gümüşdağ, AK Partililerin oylarıyla İBB 1. Başkanvekili seçildi.

İmamoğlu, sosyal denge tazminatı sözleşmesi teklifin gündemin birinci maddesi yapılarak teklif karar olarak görüşülmesini oya sundu. AK Parti grubu karara, “aciliyet” olmadığını belirterek karşı çıktı. Teklifin önce komisyona havale edilip Perşembe günü gündeme getirilmesi önerildi. İmamoğlu henüz komisyonların belirlenmediğini gündemin sıkışık olduğunu belirterek “Mayısa kalır. Sosyal denge tazminatı konusu çalışmaları sürdürülüyordu. Bizim getirdiğimiz bir husus değil. Bir daha düşünmeniz için uyarımı yapayım.

İBB çalışanlarının dört gözle beklediği sosyal denge tazminatı sözleşmesinin süresi epey geçti. Seçimden sonraki zaman kaybından dolayı. Sıkışık iki günlük gündemden dolayı da zaman kaybına uğrayacak. Çalışanlarımızın bu beklentisinin en hızlı şekli ile halledilmesi hususunda titizliğini hassasiyetini size hatırlatmak istiyorum. Bir önceki yönetimden gelen bir husus. Bizim getirdiğimizi düşünüyorsunuz… Hassasiyetimi tekrar dile getireyim” dedi. Konu oya sunuldu ve AK Parti’lilerin oyları ile reddedildi. Sosyal denge tazminatı ödemeleri ilgili karar Perşembe gününe bırakıldı.