Uyuşturucu ile mücadele komisyonuna AK Parti grubundan ret

- Yorumlar

Bugün gerçekleşen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis oturumunda, CHP grubunun Uyuşturucu ile mücadele komisyonu kurulması önerisi AK Parti’nin ısrarlı muhalefeti ile karşılaştı.

Uyuşturucu ile mücadele komisyonu kurulması konusuna karşı çıkan AK Parti grubu, komisyonun kurulmasına karşı ret oyu kullanacaklarını belirtti. Yapılan oylamada, komisyonun kurulması AK Partili üyelerin ret oylarıyla engellendi.

AK Parti’den uyuşturucu ile mücadele komisyonuna ret

AK Parti grubu, CHP grubunun kadın erkek eşitliğini ele alan toplumsal cinsiyet eşitliği komisyonu kurulması önerisini de ret etti. İBB Meclisinde AK Partili üyelerinin çoğunluğu olduğu için her iki komisyon da ret edildi.

Ayrıca AK Parti grubunun önerisiyle komisyon üye sayısı 9’dan 8’e indirilerek komisyonlarda CHP ve İYİ Partili üye sayısının azalmasını sağladılar. Önceki dönem komisyonlarda AK Parti’den 5, CHP’den 4 üye yer alırken bu sefer CHP’den 3 üye yer alacak.

AK Parti’den sendikalara ret

CHP’den gelen Kent odaları ve meslek odası komisyonunun isminin Kent odaları, meslek odaları ve sendikalar komisyonu olmasını ret etti.

Sendika, çalışanların sosyal, ekonomik hak ve çıkarlarını korumak, sorunlarını çözme amacı ile kurulmuş ekonomik ögeler taşıyan, devlet, siyasi parti ve iktidar örgütlenmelerinden bağımsız örgütlerdir. AK Parti, sendikaların bu komisyon adına eklenmesini ısrarla ret etti.

x