Solcu liseliler 23 Nisan’da Kartal Aydos ormanında buluştu

- Yorumlar

3 Nisan’da Kartal Aydos Ormanı’nda buluşan Solcu Liseliler, 1 Mayıs öncesi coşkulu bir piknik gerçekleştirdi. Piknikte, çeşitli oyunlar oynayan, türküler söyleyen liseliler 1 Mayıs Forumu gerçekleştirdi. Pikniğe sanatçılar Orhan Aydın ve Cansu Fırıncı da katıldı.

Orhan Aydın forumda yaptığı konuşmada sermaye düzeninin, 93 yıllık cumhuriyet tarihinde kamunun zenginliklerine nasıl el koyduğunu vurguladı ve şunları söyledi:

“17 yıllık zaman diliminde ise bu ülkenin emekçilerin vergileriyle elde edilen fabrikalarını, yetmedi nehirlerini, yetmedi ormanlarını peşkeş çektiler. Yetmedi bu 17 yıllık iktidar boyunca ülkeyi 522 milyar dolar dış borca boğdular. Cumhuriyet tarihi böyle talancılığı, dinci gericiliği, sanat ve sanat düşmanlığını en yoğun haliyle yaşıyor bunun adı İslamcı faşizmdir. Önce bu haramilerden nasıl kurtuluruz mücadelesini vermek durumundayız, yan yana gelerek birlikte bu düzeni nasıl değiştirebiliriz mücadelesini vermek durumundayız. Öncelikle siz solcu liselileri TKP’nin çatısı altında örgütlendiğiniz için kutluyorum. Bu yaşta mücadeleye atılmış olmanız başı başına bu ülkenin geleceği açısından büyük bir umut kaynağı onun için sizi yeniden selamlamak istiyorum. Genç arkadaşlarımız tiyatroyla müzikle edebiyatla uğraşmak istiyoruz diyorlar, o arkadaşlara diyorum ki Nâzım Hikmet Kültür Merkezleri’nin kapısı size sonuna kadar açık.”

solcu liseliler 2

Konuşmaların ardından Orhan Aydın, aynı zamanda 23 Nisan’da doğum günü olan Ahmed Arif’in “Anadolu’yum ben”, Cansu Fırıncı ise Necati Cumalı’nın “Kısmeti Kapalı Gençlik” şiirlerini okudu. Daha sonra forumda soru cevap kısmında iki sanatçı liselilerden gelen soruları yanıtladı.

Liseliler forum sonrasında Yapıcılar grubu eşliğinde hep beraber şarkılar söyledi. Piknikte ayrıca, liseliler tarafından oluşturulan 1 Mayıs korosu bir dinleti sundu ve 77 1 Mayıs’ını anlatan bir oyun sergilendi. Liseliler İstanbul’da TKP saflarında büyük ve coşkulu bir 1 Mayıs kutlaması kararıyla etkinliği sonlandırdı.

x