Suriyeli videosu ile gündem olan İlave TV’ye Erdoğan’a hakaret soruşturması

- Yorumlar

Popüler siyasi konularda sorduğu sorularla çektiği sokak röportajlarıyla gündeme gelen ve son olarak ‘Evinizi Suriyeli mültecilere açar mısınız’ sorusuyla gündem oluşturan Arif Kocabıyık, AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanına Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret, halkı kin ve nefrete teşvik suçlamasıyla hakim karşısına çıktı.

Mahkemede hakiminin “senin FETÖ’yle bir bağlantın var mı?” ve benzeri sorularıyla karşılaştığını söyleyen Kocabıyık, mahkeme yaşadığı ilginç diyalogları ve yaşadıklarını sosyal medyada anlattı. “Evinizi Suriyeli mültecilere açar mısınız?”, “Başkanlık sisteminden memnun musunuz?”, “Poşet dağıtarak seçim çalışması yapılır mı”, “Tanzim kuyruğu varlık kuyruğu mu” gibi soruları vatandaşa yönelterek aldığı cevapları sosyal medyada yayınlayan Kocabıyık, 2008 yılında yazdığı bir sosyal medya paylaşımından dolayı Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle hakim karşısına çıktı.

Siber ekipler kıskıvrak yakaladı: Tam 11 yıl önce yazmış

Kocabıyık’ın sosyal medyadaki paylaşımlarını inceleyen siber ekipler, Kocabıyık’ın 11 yıl öncesindeki paylaşımlarına kadar taradı. Ekipler, 11 yıl önce kuzeninin bir paylaşımına yaptığı yorumda suç unsuru tespit etti ve konuyu adli makamlara iletti. 7 ve 11 yıl önce bazı facebook gönderilerinin altına yaptığı yorumlar nedeniyle Kocabıyık’la ilgili davalar açıldı.

Suriyelileri evinize alır mıydınız?

+Suriyelileri evinize alır mıydınız? -Tabi ki alırız +Bakın burada Suriyeli bir kardeşimiz var. Evinize alın -Aaaaa ama eşime sormalıyım -Bize kadar yer var -Erkek bu (İlave Tv)

Posted by Kartal24.com - 24 Saat Kartal Haberleri on Wednesday, April 24, 2019

Ayrıca Kocabıyık’ın sokak röportajları dolayısıyla da “halkı kin ve nefrete teşvik” ve “halkı kışkırtma” suçlarından dava açıldı. Bu dava henüz görüşmezken facebook paylaşımlarıyla ilgili davanın ilk duruşması 25 Nisan Perşembe günü görüldü. Antalya Adliyesi’nde hakim karşısına çıkan Arif Kocabıyık mahkeme sonrasında yaşadıklarını anlattı. Kocabıyık mahkeme süreciyle ilgili şu ifadeleri kullandı; “2008 yılından ve 2012 yılında Facebook’ta attığım yorumlardan dolayı bana Cumhurbaşkanına hakaretten dava açılmış.

Bu davada hakaret diye saydıkları şunlar:

Ülkü Ocakları’nın bir paylaşımının altına, şimdiki sayın Cumhurbaşkanı’nın fotoğrafının altına ‘timsah gözyaşları’ yazdığım için hakkımda, dönemin başbakanı (Recep Tayyip Erdoğan), o zaman cumhurbaşkanı değil, başbakana hakaretten-memura hakaretten dava açıldı.”

Hakimle aralarında geçen diyalogu aktaran Kocabıyık, şöyle devam etti;

“Hakim bey, ‘Timsah gözyaşları derken ne demek istedin?’ diye. Ben de bir eleştiri olduğunu söyledim kendilerine. İkincisi de bir karikatür fotoğrafı var. Horoz var, horoz ‘hırsız var’ diye ötüyor. Bunu bana şöyle sordu, ‘17-25 Aralık’ta FETÖ’cüler hükümeti hırsızlıkla suçluyordu, senin FETÖ’yle bir bağlantın var mı?’ dedi. Biz de dedik, Allah’a çok şükür hiçbir zaman FETÖ ile bağlantımız olmadı. ‘Daha önce yargılandın mı, soruşturma geçirdin mi FETÖ ile ilgili?’ dedi, ‘Hayır benim yedi kat sülalemde FETÖ ile yargılanan, ceza alan komşum bile yok. Kimse olmadı’ dedim. Mahkemeyi 26 Eylül’e erteledi. Yüksek ihtimal beraat alacağız ama tam belli değil tabi ki de. Çok şükür atlattık sayılır. Çoğu gitti azı kaldı. Sadece hakaretten dolayı sanırım tazminat cezası alabiliriz. Bu ‘hırsız var’ yazısından dolayı.”

x