Sancaktepe’de engeller eğitimle aşılıyor

- Yorumlar

Sancaktepe Kent Konseyi Engelliler Meclisinin projesi  olan “Engelleri Eğitimle Aşıyoruz” adlı çalışma İŞKUR‘la beraber hayata geçirildi.

Dünya Bankası ve Dünya Sağlık Örgütünün 2011 yılında açıkladığı “Dünya Engellilik Raporuna göre Dünya nüfusunun yaklaşık %15’ini, TÜİK’in 2002 yılında açıkladığı istatistiklere göre de Türkiye nüfusunun %12,9’unu engelli bireyler oluşturuyor. Engelli bireylerin istihdamın dışında kalmalarının en büyük nedenlerin başında eğitim alamamaları geliyor. Bir mesleğe yönelik verilecek eğitim, engelli bireyin istihdam içerisinde hak ettiği yeri almasına aracı olabiliyor.

Sancaktepe’de yaşayan 15 yaş üzeri 20 erkek/kadın engelli bireye ‘Giyim Üretim Teknolojisi’  eğitimi verilerek, engelli bireylerin mesleki alanda bilgi ve becerilerini geliştirilmesinin yanı sıra engellilerin sosyalleşmesini, kendine olan güvenlerini kazanmasına katkı sağlayarak, proje bitiminde engellilerimizin iş gücü yetiştirme belgesi verilerek bu alanda çalışma fırsatı sağlanmış olacak. Ayrıca eğitim sırasında yapılan ürünler proje sonunda bir kermes ile satışa sunulacak ve böylece engellilerin gelir elde etmeleri sağlanacak.

Proje, Sancaktepe Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanlığınca hazırlanarak İŞKUR ile Sancaktepe Engelliler Derneği işbirliğinde gerçekleştiriliyor. Projeye, Sancaktepe Kaymakamlığı, Sancaktepe İlçe Halk Eğitim Müdürlüğü, Sancaktepe Belediye Başkanlığı, Sancaktepe Kent Konseyi Engelliler Meclisi, Sancaktepe Kent Konseyi Kadınlar Meclisi destek veriyor.

Sancaktepe Engelliler Derneği bünyesinde oluşturulacak üretim birimlerinde ile moda ve gelinlik evleriyle işbirliği içerisinde üretim yapılacak. Ürünlerin bir kısmı da dernek aracılığıyla kermes gibi halka açık etkinliklerde satılacak. Ayrıca, eğitim alan kişilerin öğrendiklerini,  eğitime katılmayan engellilere de öğretmeleri sağlanarak böylece sürdürülebilir hale getirilecek. Diğer yandan verilen eğitimin ve öğrenilecek mesleğin oturulduğu yerden ve az maliyetle üretim yapılması nedeniyle kendi adlarına da üretim yapıp satabilecekler. Sancaktepe Engelliler Derneği moda ve gelinlik evleri vb. firmalarla bu konuda işbirliğine gidecek. Mezun kursiyerler, moda evleri, gelinlik dikim evleri gibi yerlerde istihdam edilebilecekler.

Sancaktepe Engelliler Derneğinde uygulamaya koyulan çalışma kapsamında, 20 engelli 6 ay boyunca eğitim alacak. Sigorta, yol paraları ve yemeklerin karşılandığı çalışma kapsamına giren engelliler, kendilerine sunulan bu imkândan dolayı duydukları memnuniyeti dile getiriyor.

Projenin uygulamaya başlaması dolayısıyla açılışa Sancaktepe Kaymakamı Feyzullah Özcan, Kent Konseyi Başkanı İsmail Karabiber, Sancaktepe Engelliler Dernek Başkanı Rasim Ay, Engelliler Meclisi Başkanı Hasan Kaya ve Kent Konseyi Genel Sekreteri Seyfettin Kızıl, kursiyerler ve aileleri katıldı. İlçe Kaymakamı ve Kent Konseyi Başkanı, kursiyerlere başarı temennisinde bulundu.

x