Bilal Erdoğan’ın Okçuluk Vakfı’nın İBB’den aldığı paranın miktarı belli oldu

- Yorumlar

Murat Ağırel’in Yeniçağ Gazetesi’nde yayımlanan köşesinde “Okçuluk Vakfı Bir ‘Saadet Zinciri’” başlığı ile yayımlanan yazıda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden 2012 yılında kurulan AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın mütevelli heyetinde yer aldığı Okçuluk Vakfı’na verilen paralar konu edildi.

Okmeydanı Spor ve Eğitim Vakfı

Ağırel, Okçuluk Vakfı ile ilişkili yeni bilgiler ve belgeler paylaşağını ifade ediyor yazısında. Vakfın ilk kuruluşunu ele alıyor, “19 Aralık 2012 Çarşamba günü 28502 sayılı Resmi Gazete ile Vakıf Okmeydanı Spor ve Eğitim Vakfı adı ile kuruldu. Vakfedenler arasında da tanıdık isimler yer aldı: Hüseyin Ersan Topbaş, Necmeddin Bilal Erdoğan, Ahmet Misbah Demircan, Haydar Ali Yıldız…” ifadelerine yer verdi.

Vakfa Vergi Muafiyeti Statüsü tanındı

Vakfın ilk kurulduğundaki mal varlığının 70 bin TL olduğunu ifade etti ve “Şaşırtmayan bir gelişme oldu. Vakfa Cumhurbaşkanlığı’nın 10.10.2018 ve 172 sayılı kararı ile Vergi Muafiyeti Statüsü tanındı” dedi. Vakfın mütevelli heyetinde yer alan isimlere dikkat çekiliyor: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan, Ahmet Misbah Demircan, Hüseyin Ersan Topbaş, Haydar Ali Yıldız… Vakıf Başkanlığı’nı şu anda yeni Beyoğlu Belediye Başkanı olan AKP’li Haydar Ali Yıldız yapıyor. Haydar Ali Yıldız aynı zamanda Okçular Vakfı Mütevelli heyetinde görev alıyor.

16.6 milyon lira ‘destek’

İBB’nin 2018 STK-Okul-Yurt Faaliyet raporunda yazan bilgilere göre vakfa, 4.4 milyon lira doğrudan nakdi yardım, 5 milyon lira spor malzemesi ve GSM hizmetleri, 4.7 milyon lira personel desteği olmak üzere toplamda 16.6 milyon lira ‘destek’ verilmiş.

Metro İstanbul San. Ve Tic. A.Ş’den 500 bin liralık ‘Okçuluk eğitimi’ ihalesi

Kent içi raylı sistemlerin işletmeciliğini yapmak üzere kurulmuş olan Metro İstanbul San. Ve Tic. A.Ş’nin seçimlerden bir buçuk ay önce ‘Okçuluk Eğitimi kişi başı hizmet alımı’ ile ilgili ihaleye çıkıyor. Ağırel, “İhale yapıldı ve seçimlerden hemen sonra da 4 Nisan’da sözleşmesi imzalandı. İhale bedeli tam 500 bin lira. İhaleyi alan ekip -bakın burası önemli!- Okmeydanı Spor ve Eğitim Vakfı İktisadi İşletmesi. Peki bu işletme kime ait? Okçular Vakfı.” diyor.

Fetih Kupasını duydunuz mu?

Yine Metro İstanbul A.Ş’nin, 2 Şubat 2018 tarihindeki “Okçuluk Eğitimi Hizmet Alımı” işini Okmeydanı Spor ve Eğitim Vakfı İktisadi İşletmesine 375 bin lira bedel ile verdiğini belirten Ağırel, yazısının devamında Okçuluk Vakfı’nın düzenlediği Fetih Kupası.

“Fetih Kupasını duydunuz mu?

Okçuluk Vakfı düzenliyor.

Bunun için hemen devreye kuruluş amacı; park, bahçe, çevre düzenlemesi, havza ağaçlandırması ve bunlara yönelik olarak bitki yetiştirmek olan İstanbul Ağaç ve Peyzaj A.Ş devreye giriyor.

(2018/54992ihale kayıt numarası ile) “Fetih Kupası Reklam tanıtım Hizmet Alımı” işi adı altında bir ihale açıyor. Yine ihaleye tek katılan Okmeydanı Spor ve Eğitim Vakfı İktisadi İşletmesine yani Okçular Vakfı’na 375 bin lira bedel ile veriliyor.”

x