İlhan Şeşen: Türkiye sağlıkta ve ulaşımda çok iyi bir noktaya geldi

Şarkıcı İlhan Şeşen, yeni albümü öncesi Sabah gazetesinden Tuba Kalçık’ın sorularını yanıtladı.

Şarkıcı Şeşen, “Türkiye sağlık alanında geçmişe oranla çok iyi bir noktaya geldi. Hastanelerin durumuna bakarak bile bunu görebiliyoruz. Sadece sağlıkta değil, ulaşımda da öyle. Geçmişe göre çok büyük gelişme var. Sadece eleştirilmemeli, iyi şeyler de söylenmeli” dedi.

Şarkıcı Şeşen’in sorularına verdiği yanıtlar şöyle:

‘TÜRKİYE ÇOK GELİŞTİ’

– Sağlık güvenceniz var mı?

Emekliliğim var ama müzik emekçilerinin ciddi sağlık güvencesi yok. Bu konuda gerekli düzenlemelerin de yapılmasını devletten bekliyoruz. Yalnız şunu da söylemek isterim ki; Türkiye sağlık alanında geçmişe oranla çok iyi bir noktaya geldi. Hastanelerin durumuna bakarak bile bunu görebiliyoruz. Sadece sağlıkta değil, ulaşımda da öyle. Geçmişe göre çok büyük gelişme var. Sadece eleştirilmemeli, iyi şeyler de söylenmeli.

– Okuduğunuz bir haber de etkiliyor mu sizi?

Son yıllarda doktor tavsiyesi üzerine haber izlemiyorum ve gazete okumuyorum. Şucu ya da bucu diye ayırmadan ben herkes için sanat yapıyorum. Dinleyici kitlem de çok geniş kesimleri kapsıyor bu yüzden.

– Yeni bir projeniz var mı?

Çok biriken şarkım var. Önce bir single çalışmam çıkacak. Daha sonra da solo albüm projem var. Bunun yanı sıra Vedat Sakman ile yaptığım bir müzik projesi de var, o da çıkacak yakında.

‘HUKUK OKUMASAYDIM ASLA BU SÖZLERİ YAZAMAZDIM’

– Şarkılarınızın bu kadar beğenilmesini neye bağlıyorsunuz peki?

Aslında birçok şeye bağlıyorum. Sözlerimde derinlik var. Bunun da sebebi hukuk bitirmişolmam. Ben eğer hukuk okumasaydım asla bu sözleri yazamadım. Çok okuyan biriyim. Nazım Hikmet’ten çok etkilendim mesela. Bana Türkçe’yi öğreten de Nazım’dır. Bunun yanı sıra bu toplumun sanatçısı olduğum için aynı duygulara, aynı gelenek ve göreneklere sahibim. Türk zihniyetiyle yetiştim. Örneğin ben hâlâ bu yaşımda büyüğümün önünde ayak ayak üstüne atarak oturmam.

‘BEDAVA SEYAHAT KARTIM VAR TOPLU TAŞIMA KULLANIYORUM’

– Toplu taşıma kullanıyor musunuz? Mesela metroya biniyor musunuz?

Evet, toplu taşımaya biniyorum ama metroyu hiç kullanmadım. Hiç üşenmedim, 65 yaş üstüne verilen bedava seyahat kartından çıkardım, toplu taşımalara ücretsiz biniyorum. Otobüsler, vapur her şey ücretsiz. Bir de bu konuda hayalim var; bir tam gün toplu taşıma kullanarak İstanbul’un her yerini gezmek istiyorum.