Bolu’da Suriyelilere parayı kesen CHP’li başkana İçişleri Bakanlığı soruşturma açtı

- Yorumlar

İçişleri Bakanlığı, Suriyelilere parayı kesmesi nedeniyle Bolu Belediye Başkanı CHP’li Tanju Özcan hakkında soruşturma başlattı. Soruşturmayı yorumlayan Özcan, “bazı yabancılar birden çok yardım kuruluşundan yardım alıyor, artı belediyeden de yardım alıyor” – “Biz dedik ki Türk vatandaşlarına tanınmayan bu imtiyazı yabancılara da biz tanımıyoruz. Söylediğimiz bu” dedi.

İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı, soruşturma sonucunda Bolu Belediyesi’nin Suriyelilere ne kadar yardım yaptığını kamuoyuyla paylaşacaklarını kaydetti.

“Bir geri adımınız söz konusu olacak mı?” sorusu üzerine de Tanju Özcan, şöyle konuştu:

“Hayır, ortada geri adım atacak bir durum görmüyorum. Yazdığımız yazı çok netti. Biz aşevi ile ilgili hiç böyle bir karar almadık. Zaten Bolu’da 12 bin mülteci yaşıyor, 5 tanesi aşevinden faydalanıyor. Türk vatandaşlarına iki ayrı yardım kuruluşundan yardım ettirebilir misiniz? Hem sosyal hizmetler hem sosyal yardımlaşma veya Kızılay. Ettiremezsiniz, mevzuata uygun değil. Ama bazı yabancılar birden çok yardım kuruluşundan yardım alıyor, artı belediyeden de yardım alıyor. Biz dedik ki Türk vatandaşlarına tanınmayan bu imtiyazı yabancılara da biz tanımıyoruz. Söylediğimiz bu. Yoksa kimse aç kalsın, acından ölsün, böyle bir şey söyleyemeyiz biz.”


x