Halkın seçtiği başkana 19 günde el çektirildi, İBB yönetimi yine atanmış başkana geçti

Halk tarafından seçilen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, YSK tarafından görevden alınmasının ardından İBB’de yönetim tekrar atanmış başkana geçti.

Atanmış başkanı AK Partili Meclis Üyeleri törenle karşıladı

İBB’de Ekrem İmamoğlu’ndan önce halk tarafından seçilmiş önceki başkan Kadir Topbaş da tartışmalı bir şekilde görevinden ‘istifa etmiş’, yerine Mevlüt Uysal geçmişti.

İBB’de Ekrem İmamoğlu da 19 gün görevde kalabildi. YSK marifetiyle görevden el çektirilen Başkan Ekrem İmamoğlu’nun yerine kayyum atandı. Atanmış başkan göreve başlarken AK Partili Meclis Üyeleri törenle karşıladı. Öte yandan Mevlut Uysal, 31 Mart seçimlerinde Büyükçekmece’de başkan adayı olmuş, ancak seçimleri kaybederek İmamoğlu’nun mazbatasının geç verilmesi nedeniyle İBB başkanlığına geri dönmüştü.

İBB’den şu açıklama yapıldı:

Yüksek Seçim Kurulu’nun 06 Mayıs 2019 tarihinde gerçekleştirdiği toplantıda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini yenileme kararı aldı. Karar üzerine İçişleri Bakanlığı tarafından İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirildi. Yerlikaya, 23 Haziran 2019 Pazar günü yapılacak seçimlere kadar yürüteceği İBB Başkan Vekilliği görevine bugün itibariyle başladı.İstanbul Valisi Yerlikaya’yı, Büyükşehir Belediyesi Başkanlık Binası’na gelişinde Genel Sekreter Hayri Baraçlı, İBB Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili Mehmet Tevfik Göksu ve diğer yöneticiler karşıladı.Başkanlık makamında yetkililerle bir süre sohbet eden Vali Yerlikaya, 23 Haziran Pazar günü yapılacak seçime kadar İstanbullulara hizmet etmek için gereken gayretin gösterileceğine inandığını bildirerek, bütün belediye personeline çalışmalarında kolaylıklar ve başarılar diledi.