AK Partili Göksu’dan İmamoğlu üzerinden Trabzonlularla ilgili sözleri tepki çekti

- Yorumlar

AK Partili Esenler Belediye Başkanı ve İBB Meclisi AK Parti Grubu Başkanvekili Tevfik Göksu’nun İstanbul’un seçilmiş başkanı Ekrem İmamoğlu üzerinden Trabzonlular ile ilgili yaptığı açıklaması büyük tepki topladı.

Sözcü’de yer alan habere göre, İmamoğlu’nun kazanmasına en çok Yunan medyasının sevindiğini ifade eden Göksu daha sonra İmamoğlu’nun nereli olduğunu iftar programına katılan vatandaşlara sordu. Vatandaşlardan “Trabzon” cevabını alan Göksu “E hesap başka” dedi.

AK Partili Göksu, Trabzon Rum İmparatorluğu’nu akıllara getirdi

Trabzon İmparatorluğu ya da Tzaniti Krallığı, Ortaçağ’da Doğu Karadeniz’de kurulmuş yerel krallık.

Trabzon İmparatorluğu, o dönem adı Konstantinopolis olan İstanbul’un 1204 yılında Haçlılar tarafından işgal edilmesinin ardından Komnenos Hanedanı‘nın üyeleri tarafından kurulmuştur. Komnenos Hanedanı, 100 yıl kadar kesintisiz iktidarda kalmayı başarmış nadir Bizans hanedanlarından biridir; 1081-1185 arasında Bizans’ı, 1204-1461 arasında da 257 yıl Trabzon İmparatorluğu’nu yönetmiştir.

Trabzon Rum İmparatorluğu nedeniyle Trabzonlu vatandaşlar sık sık “pontus, rum ve yunan” benzetmeleriyle karşı karşıya kalır. Genelde bu benzetmeler Trabzonlu vatandaşları rencide etmek için yapılır.

x