TKP Kartal’da semt evi açtı

- Yorumlar

Türkiye Komünist Partisi (TKP) Kartal’da Uğur Mumcu Mahallesi’nde Semt Evi açıyor. TKP’nin ‘aydınlanma ve dayanışmanın merkezi’ olarak tanımladığı Semt Evi’nin açılışı 19 Mayıs’ta yapıldı.

Türkiye Komünist Partisi’nin (TKP) 2018 Eylül’ünde düzenlediği “Emekçilere!” başlıklı konferansında açılışları kararlaştırılan Semt Evleri’nin en yenisi, Pazar günü İstanbul’da Kartal Uğur Mumcu Mahallesi’nde açıldı.

Uğur Mumcu Semt evinde sosyalizm okulları, çocuk ve yetişkin atölyeleri, işçi ve aydınlanma okulları düzenlenecek.

Artık kurtuluş, emeğin kurtuluşudur

TKP’nin 19 Mayıs yıldönümü dolayısıyla yaptığı “Artık kurtuluş, emeğin kurtuluşudur” başlıklı açıklamasının okunmasıyla başlayan açılışa mahalle sakinleri katıldı. Semt Evi’nin kuruluşu ile birlikte mahallelilerle ortak bir dayanışma kültürünün örüleceği vurgulandı.

Açılışta söz alan ve resim sergisini tanıtan ressam İrfan Ertel, iş cinayetlerinin, meslek hastalıklarının bu düzenin sorumluluğunda olduğunu dile getirdi.

Açılışta mahalle sakini bir yurttaş, Uğur Mumcu Mahallesini tanıttı.

TKP Merkez Konseyi Üyesi Aydemir Güler de, partide örgütlenmenin bir aracı olarak Semt Evi’nin önemine değindi. 19 Mayıs’ta başlayan kurtuluş mücadelesinin tarihsel bir zorunluluk olduğunu, bugün Semt Evleri’nin kuruluşunun ve mücadele merkezi haline gelmesinin de böyle bir zorunluluk olduğunu dile getirdi.

Müzik dinletisiyle devam eden etkinlik, sergi ziyaretleriyle son buldu. Uğur Mumcu Semt Evi okuma grupları, ebeveyn okulu, sanat atölyeleri ile faaliyetlerini sürdürecek ve Kartal’da ilk Semt Evi olarak dayanışma ağını yaygınlaştırmanın ilk adımı olacak.

x