Tutankhamun’un mezarındaki cam parçasının sırrı

- Yorumlar

Dünya’nın en ünlü firavunlarından Mısırlı Tutankhamun’un mezarında bulunan cam parçasıyla ilgili bilinmeyenler açığa çıktı. Araştırmacıların yaptığı çalışma sonucu, bu camın bir göktaşının patlaması sonucunda ortaya çıktığı belirlendi.

Tutankhamun’un mezarının 1922 yılında İngiliz arkeolog Howard Carter tarafından keşfedildiği biliniyordu. Günümüze kadar araştırmaların sürdüğü bu ünlü mezarla ilgili bazı yeni gelişmeler mevcut. Yapılan açıklamalara göre mezarda bulunan eşyalardan birinde bulunan bir cam parçasının, dünyamıza ait olmadığı belirtildi.

tutankhamon

Mezar odasında bulunan bu özel eşya aslında Firavun’un sürekli boynuna taktığı, üzerinde pek çok desenin bulunduğu bir mücevherdi. Bu eşyanın ortasında bulunan cam, uzunca bir süre tartışmaların odağındaydı.

Bir göktaşı Dünya’nın atmosferine yüksek hızla girmişti, ortaya çıkan enerjinin büyüklüğü ile de çölün ortasında patlamıştı. Bu patlama sırasında ortaya 2000 santigrat derecelik bir sıcaklık çıkmış, göktaşı parçalarının aniden soğumasıyla da doğal Libya Çöl Camı ortaya çıkmıştı.

x