İstanbul için son anket geldi, fark giderek açılıyor

İBB’nin seçilmiş başkanı Ekrem İmamoğlu’nun AK Parti’nin itirazı sonucu YSK tarafından oy çokluğu ile seçimlerin iptal edilmesi ve sonucunda görevden alınması kararının ardından 23 Haziran seçimleri için yapılan anketlerde İmamoğlu lehine yükseliş devam ediyor. AK Parti ve MHP blokunun adayı Binali Yıldırım’a karşı Ekrem İmamoğlu’nun oy farkı giderek yükseliyor.

Konsensus Araştırma şirketinin yaptığı en yeni ankete göre Ekrem İmamoğlu Binali Yıldırım’ın yüzde 2,1 farkla önde. Konsensus Araştırma Başkanı Murat Sarı, 21-22 Nisan tarihlerinde bin 40 kişiyle yapılan anket verilerine göre seçmenlerin yüzde 50,2’sinin Ekrem İmamoğlu’na, 48,1’inin Binali Yıldırım’a ve 1,7’sinin diğer partilere oy vereceğini söyledi.

Oy farkı 180 bine yükseldi

Bu sonuçlara göre yeniden sayım sonrası Millet İttifakı adayı Ekrem İmamoğlu ile AK Parti / MHP blokunun Adayı Binali Yıldırım arasında 31 Mart seçim sonuçlarına göre ortaya çıkan 13 bin 700 oy farkının, 23 Haziran’da seçimler yenilendiğinde yaklaşık 180 binin üzerine çıktığı görülüyor.

Sarı, 39 yaşa kadarki seçmen kitlesinin 23 Haziran’da alınacak sonuçlarda belirleyici olacağının altını çizerek “DSP, Saadet, bağımsız adaylar, TKP ve diğer partilere oy veren 2,7’lik kesimin yüzde 1’inin de Ekrem İmamoğlu’na kaydığını görüyoruz. Binali Yıldırım’a oy verenlerin pek fikrinin değişmediği sonucu var. Yıldırım’ın oy oranı yüzde 48,1 ile 48,3 arasında değişiyor” diye konuştu.

‘PSİKOLOJİ İMAMOĞLU LEHİNE’

İstanbul’da 23 Haziran günü yenilenecek seçimle ilgili Piar araştırma şirketi tarafından yapılan bir değerlendirmede, “kitle psikolojisinin Ekrem İmamoğlu lehine olduğu” yorumu yapıldı.

Seçimlerin her iki taraf için de riskler barındırmakla birlikte her iki adayın da kazanma ihtimali bulunduğu belirtilen Piar açıklamasında, “Ancak kitle psikolojisinin Ekrem İmamoğlu lehine olduğunu söylemekte fayda görüyoruz” denildi.

Piar’ın sosyal medya aracılığıyla yaptığı açıklamasında, seçmen psikolojisini doğru yönlendiren tarafın bu kez farklı kazanabileceği belirtilerek, “Seçimlerin sonuna doğru hangi adayın kazanacağı fikri ağır basarsa o aday 31 Mart’a oranla çok daha büyük fark yapabilir” ifadesi kullanıldı.