Esenyurt’ta Örnek Cemevi açıldı

- Yorumlar

Esenyurt Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Alevi Kültür Dernekleri Esenyurt Şubesi Örnek Cemevi yoğun katılımlı bir tören ile hizmete açıldı. 2006 yılında temeli atılan Cemevi, Esenyurt Kaymakamı Halil Uyumaz, Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu, AK Parti İlçe Başkanı Şenay Değer, Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Engin Güldük, sivil toplum kurumları ve çok sayıda yurttaşın katıldığı bir törenle hizmete sunuldu.

Cem evi başkanı Hüseyin Çam niyete işaret ederken AK Parti’li belediye başkanı Kadıoğlu ise seçimlerde cem evi ahalisinin duruşunu eleştirdi. İşte konuşmalar:

Çam: ‘Esas olan niyettir’

Açılış duasının ardından kürsüye gelen Örnek Cemevi Başkanı Hüseyin Çam, “Bir tuğla getirenden de,  bir kamyon tuğla getirenden de Allah razı olsun. Bizim için desteğin miktarı değil, niyeti önemlidir. Belediye Başkanımızın büyük destekleri olmuştur. Kendisine canlar adına teşekkür ediyorum” dedi. Daha sonra Cemevi Dedesi Musa Dede de kısa bir konuşma yaptı ve dua etti.

‘İbadethanelerde siyaset olmaz’

Örnek Cemevi’nin yapımını üstlenen Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu ise konuşmasında; “Ehlibeyt için gözyaşı dökenlere hizmet etmek benim için onurdur. Görev yaptığım 8,5 yıllık süre içerisinde bölgemizde bulunan tüm cem evlerine, alevi vatandaşlarımızın rahat bir şekilde ibadet etmeleri için çaba gösterdik. Ancak geçtiğimiz seçimlerde çok üzülerek söylemek isterim ki siyasi etkinlikler olmuştur. Ne cami ne cem evi siyasetin yapılacağı yerler değildir. Sizlerden tek ricam Hacı Bektaş-ı Veli’nin felsefesini anlatan ve onun yolunda giden genç nesiller yetiştirin.”

x