Kartal’da sıcaklık rekoru kırıldı, deprem olur mu?

İstanbul Kartal’da 28 Mayıs’ta termometreler 35.4 dereceyi gösterdi. Bu sıcaklık aynı zamanda İstanbul’un son 69 yıldaki en yüksek mayıs ayı sıcaklığı oldu.

Havaların bir anda bu kadar ısınması, mayıs ayının son haftasında ağustos sıcaklarının yaşanması vatandaşlarda ‘Acaba deprem mi olacak’ korkusunu uyandırdı. Özellikle 1999’da meydana gelen Marmara depreminin de 17 Ağustos gibi sıcak bir tarihe denk gelmesi vatandaşları tedirgin ediyor. Şu sıralar da 17 Ağustos’ta olduğu gibi benzer bir hava durumu yaşanıyor.

Depremlerle hava sıcaklığı ilişkili mi?

Depremlerin ve havanın bir şekilde ilişkili olduğu fikri, eski Yunanlara dayanıyor. M.Ö. 4. yüzyılda Aristoteles, sarsıntıların yer altı mağaralarına hapsolmuş rüzgarlardan kaynaklandığını ileri sürdü.

Bu fikir üzerine görüş sunan Amerika Birleşik Devletleri Jeoloji Araştırmaları Kurumu, yer altına çok büyük miktarda havanın girmesinden dolayı hava durumunun sıcak ve sakin olacağını öngörür. Başka bir teoride ise depremlerin sıcak ve bulutlu havalarda gerçekleşeceğini söyler ve bunu genellikle sert rüzgarların, volkanik patlamaların ve meteor yağmurlarının izlediğini belirtir.

Deprem nasıl olur?

Açık olmak gerekirse, depreme özel hava durumu gibi bir şey yoktur. Aynı kurum, her türlü hava koşulunda bir depremin meydana gelme ihtimalinin olduğunu söylüyor. Ancak, atmosferdeki düşük basınç değişiklikleriyle ilişkili tropik siklonlar (kasırgalar veya tayfunlar) gibi büyük fırtına sistemleri fay kaymalarına ve buna bağlı olarak depremlere neden olabilir.

Depremler, Dünya’nın dış katmanındaki gerilmelerin bir fay hattı ile bir araya getirmesi ve sonunda kayaların kaymasına ve enerjiyi serbest bırakmasına neden olması nedeniyle ortaya çıkar. Bu enerji dalgalar halinde gelir ve depremlerde hissettiğimiz şey budur. Düşük basınçlı fırtına sistemleri ve depremler arasındaki bağlantı kesin değildir.

Kaynak: Bu haberdeki bilgilerin bir kısmı, Usa Today sitesinde 2015’te yayınlanan bir haberden Türkçe’ye çevrilmiştir.