Ekrem İmamoğlu Kartal’da Gümüşhanelilerle buluştu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) seçilmiş Başkanı Ekrem İmamoğlu, Gümüşhane Toplumsal Dayanışma Platformu’nun Kartal’da düzenlediği 29’uncu Geleneksel Gümüşhaneliler Gecesi’ne katıldı.

Kartal Belediyesi Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde düzenlenen gecede, İmamoğlu’na Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel de eşlik etti. Salon saatler öncesinden dolarken, dışarıda kalan vatandaşlar için dev ekranlar kuruldu. Ekrem İmamoğlu’nun konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıktığı sırada “Ekrem Başkan” sloganları atıldı.

Ekrem İmamoğlu, “Bu millet bir bayrama gider gibi 23 Haziran’da sandığa koşacak. Demokrasi bayramı bu. Çocuklarımızın ve gençlerimizin geleceğe, hayata güvenle tutunma seçimi.” dedi

Ekrem İmamoğlu’nun konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

– İstanbul’da kapalı devre bir sistem var. İBB yönetimi şeffaf olacak. Herkes, ‘O belediye benim belediyem’ diyecek. Kibirden arınmış bir belediye olacak.

– Partizanlığın bittiği bir İstanbul istiyorum ben. Partizanlıkla beraber, adamcılık da bitecek. Ben, iki dudağın arasından çıkacak bir sözle talimat alacak bir belediye başkanı değilim. Hiçbir belediye başkanımız da öyle değil. O rejim, başka bir rejim. Ülkemizin, Cumhuriyet ve demokrasi anlayışında öyle bir anlayış yok.

– Yargı üzerinden, ülkeyi salt bir makamı terk etmeme inadı üzerinden, ne varsa o İstanbul’un koltuğunda, inat üzerinden Türkiye’yi hala sıkıntıya sokuyorlar. Kardeşim, git ekonomiyle uğraş, terörü hep birlikte bitirelim, uluslar arası sorunlar var. Millet size yetki vermiş.

– Milletimizin her zaman olduğu gibi o derin vicdanına, ahlakına, hak, hukuk, adalet anlayışındaki bakışına. Bu millete bir bayrama gider gibi, 23 Haziran’da sandığa koşacak. Demokrasi bayramı bu. Çocuklarımızın ve gençlerimizin geleceğe, hayata güvenle tutunma seçimi. Bizim demokrasimize bir darbe vurdular. Seçimlerin meşruluğunu tartışmaya açtılar. Ama biz bunu hep birlikte tedavi edeceğiz. İstanbul’da yaşayan her vatandaşımıza büyük sorumluluk düşüyor.

– O kadar mutluyum ki, o güzel insanların duaları, göz yaşları, sahiplenme noktasında ortaya koydukları sıcaklık inanılmaz değerli. Size minnet duyuyorum. Size layık olmak için elimden geleni yapacağım.

– Eksikler, hatalar ve yanlışlar olabilir. Bazen yol yürürken insan tökezleyip, düşebilir. Bana yol arkadaşı olan 16 milyon İstanbullu, beni tutup ayağa kaldırsın isterim. Sizlerin yol arkadaşlığına talibim.

– Siyasi ahlak çok önemli. Türkiye’de ahlak, yozlaşmış bir durumdadır. Bağırıp, çağıran bir siyasi anlayış. Sanki bir koltuğa malıymış gibi davranan bir anlayış var Türkiye’de. Sona erdireceğiz bunu. Yerelden bitecek bu.

– Bu toplumun ahlaka bakışı çok değerlidir. Bir anne çocuğuna, ‘Ahlaklı ol. Sakın kimseye yalan söyleme. Sakın kimseye iftira atma’ der. En küçük çocuğa verilen en değerli tavsiyelerdir bunlar. Koca koca adamların iftira attığını, yalan söylediğini duyan çocuklara bir anne nasıl tavsiyede bulunacak. Yalan söyleyen ve iftira atan. Kim olursa, olsun. Annelerine layık değillerdir. Ben onları Allah’a havale ediyorum. Allah ıslah etsin onları