İGDAŞ Kartal’da evleri ziyaret edip Yıldırım’a oy mu istiyor?

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, sosyal medya hesabından İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki İGDAŞ için, AK Parti ve MHP blokunun İBB adayı Binali Yıldırım’ın seçim kampanyası için çalıştıklarını, evlerde birebir Yıldırım’a oy istediklerini öne sürdü.

İGDAŞ’tan yapılan açıklamada, Tanal’ın suçlamaları ret edildi. Mahmut Tanal, İGDAŞ personelinin, yardıma muhtaç ailelerin evlerini dolaşarak Binali Yıldırım’a oy istediği yönündeki ihbarı paylaşırken, İGDAŞ’tan gelen açıklamada, ziyaret doğrulandı. İddialara konu olan ziyaretlerin periyodik empati ziyaretleri olduğu savunuldu.

‘İGDAŞ oy istiyor’ iddiası

Mahmut Tanal’ın iddiasına göre, İGDAŞ Genel Müdürü tarafından telefon mesajıyla Kartal bölgesine çağrılan kurum personeli, bayram öncesinden (1,2,3 Haziran ve 7,8,9 Haziran tarihlerinde) başlanarak yardıma muhtaç ailelerin evlerini ziyaret edip Yıldırım’a oy istemeleri yönünde görevlendirildi. 1 müdür 1 şef, 1 şef 1 mühendis, 1 mühendis 1 teknik personel gibi 2’li gruplar halinde görevlendirilen personele, çalışmaların seçime kadar (hafta sonu tatilleri dahil) devam edeceği belirtildi. Bu iş için görevlendirilen personele İGDAŞ logosu bulunmayan kiralık araçlar tahsis edildi.

Müdürlerin, şeflerin bulunduğu İGDAŞ personeli, ev ev dolaşırken gıda malzemelerini ve seçim promosyon ürünlerini de dağıttığı iddia edildi. Ziyaretlerde oyların 23 Haziran’da Yıldırım adına atılması mesajı verilirken, Tanal’a gelen ihbarda, AK Parti teşkilat mensubu gibi çalıştırılan personele fazla mesai ücretlerinin başka yollarla ödeneceğinin söylendiği, bazı ödemelerin yapıldığı iddia edildi.

İGDAŞ’tan açıklama

İGDAŞ’tan konuyla ilgili bir açıklama yapılarak, iddialar ret edildi.

İGDAŞ’ın açıklaması şu şekilde:

İGDAŞ, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal yardım verdiği vatandaşları gönüllü olarak ziyaret ederek onların ihtiyaçlarını, dilek, öneri ve şikayetlerini dinlemektedir.

Empati ziyaretleri kapsamında periyodik olarak zaten yapılmakta olup, sadece yönetici personel tarafından gönüllülük esasına göre yapılmaktadır.

Yapılan ziyaretler herhangi bir siyasi kimlikle yapılmamakta ve siyasi bir amaç taşımamaktadır. Dolayısıyla oy istemek asla söz konusu değildir.

Ziyaretlerde siyasi içerikli bir hediye dağıtılması asla sözkonusu değildir. Hediye geleneksel olarak bayramlaşma vesilesiyle götürülen bir kutu çikolatadan ibarettir.