DİSK’in Kartal mitingi 15 Haziran’da

DİSK, kıdem tazminatı başta olmak üzere işçi haklarına el sürme girişimlerinin önüne geçmek ve işçilerin haklarına sahip çıkmak ve hak hukuk adalet mücadelesi için 15 Haziran’da İstanbul Kartal’da miting düzenleyecek.

DİSK Başkanlar Kurulu 27 Ağustos’ta yaptığı toplantıda aldıkları sonuç kararında, “23 Haziran seçimleri aynı zamanda, iktidar tarafından 10 Nisan 2019’da ilan edilen ve işçilerin hakları açısından ciddi tehlikeler içeren ‘dönüşüm adımlarına’ dair de bir referandumdur” ifadesini kullandı.

23 Haziran’da işçi hakları da oylanacak

YSK’nin İstanbul’da seçim iptali kararı için “Partiye göre hukuk’ içtihadı üreterek adalete ve demokrasiye çok büyük bir darbe vurmuştur” denilen açıklamada, 23 Haziran’dan sonra işçilerin haklarına yönelik ciddi tehlikeler içeren ‘dönüşüm adımları’nın yaşama geçirileceğinin ilan edildiği hatırlatıldı. Açıklamada, “23 Haziran’da sadece bir belediye başkanı seçilmeyecek, seçimlerle iktidarı değiştirme/uyarma hakkının ve demokrasinin geleceğine dair bir referanduma gidilecektir.

23 Haziran seçimleri aynı zamanda, iktidar tarafından 10 Nisan 2019’da ilan edilen ve işçilerin hakları açısından ciddi tehlikeler içeren ‘dönüşüm adımlarına’ dair de bir referandumdur. Emeğin başkenti İstanbul’da işçilerin tercihi, bir yandan demokrasi ve adalet mücadelemizi; bir yandan da kıdem tazminatı hakkı, insanca yaşanacak ücret hakkı, güvenceli çalışma hakkı, emeklilik hakkı mücadelemizi güçlendirecek yönde olmalıdır” ifadeleri yer aldı.