Binali Yıldırım Fener Rum Patriği Bartholomeos’u ‘ekümenik’ sıfatıyla selamladı

- Yorumlar

İBB’nin seçilmiş Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na ve milyonlarca Karadenizli’ye ‘Pontus’, ‘Yunan’ ve ‘Rum’ yakıştırmaları yapılmasının ardından AK Parti ve MHP’nin İBB adayı Binali Yıldırım Fener Rum Patriği Bartholomeos’un isim gününü kutlarken skandal bir paylaşımda bulundu.

Binali Yıldırım Fener Rum Patriği Bartholomeos’u ‘ekümenik’ sıfatıyla selamladı. Binali Yıldırım sosyal medyadan gelen tepkiler üzerine paylaşımını sildi.

Gerçek Gündem’de yer alan habere göre, Yıldırım sildiği paylaşmdan ‘ekümenik’ ifadesini çıkararak yeniden paylaştı.

Binali Yıldırım’ın skandal tweeti şöyle oldu:

İstanbul Rum Ortodoks Patrikhanesi Ekümenik Patriği ve İstanbul Başpiskoposu Patrik Bartholomeos’un isim gününü kutluyor, sağlıklı ve uzun bir ömür diliyorum.

ekumenik-twit

Ekümenik ne anlama geliyor?

Dini konularda yazılan kitaplarda ekümenik sözcüğü iki anlamda kullanılmaktadır. Birincisi, genel olarak Ortadoks,Protestanve Katolik kiliselerin tek bir kilise haline gelmesidir.

Ekümenik sözcüğünün ikinci anlamı, Fener Rum Patrikhanesi’nin muhtar ve eşit Ortodoks kiliseleri arasında onursal önceliğidir. Fener Rum Patrikhanesi bu unvanı ile Ortodoks kiliselerinin birliğini gerçekleştirmeye çalışmaktadır.

Rum Ortodoks kiliseleri üzerinde simgesel bir otoritesi olan İstanbul patriği, 6. yüzyıldan beri “Ekümenik Patrik” sıfatıyla dünyadaki tüm Ortodoksların ruhani lideri kabul edilir.

Lozan Antlaşması’yla hukuki ve siyasi konumu kaldırılan bu unvanı Türkiye Cumhuriyeti tanımamaktadır.

x