İYİ Parti’den Yıldırım’a ‘PeKeKe’, ‘Kürdistan’, ‘Lazistan’ ve ‘Ekümenlik’ tepkisi

- Yorumlar

İYİ Parti Genel Sekreteri Cihan Paçacı, partisinin Başkanlık Divanı sonrasında basın açıklamasında bulundu. YSK’nın İstanbul seçimlerini yenilemesine de değinen Paçacı, “AK Parti, İstanbul Belediye Başkanlığını kaybetmemek için Türkiye, yeni bir toplumsal gerginliğe, yeni bir seçim savurganlığına sürüklenmiştir” şeklinde konuştu.

Binali Yıldırım’ın Diyarbakır ziyaretinde PKK’ya Pe-Ke-Ke demesine de tepki gösteren Paçacı, “İstanbul’daki Kürt kökenli vatandaşlarımıza, Karadeniz bölgesi insanlarımıza şirin gözükeceğini hesap ederek “Kürdistan”, “Lazistan” tanımlamalarını yapması terör örgütü mensuplarını tanımladığı tarzda PKK’yı “Pe Ke Ke” diye telaffuz etmesi bardağı taşıran damlalar olmuştur” dedi.

Yıldırım’ın Rum Patrikanesi hakkındaki açıklamalarına da değinen Paçaçı, “Ülkemiz menfaatlerine aykırı dış politikamızın onlarca yıldır reddettiği bir husus olan, Fener Rum Patrikhanesinin “Ekümeniklik” talebini dillendirmesi ise, devletin önemli görevlerinde bulunmuş bir şahsa yakışmamıştır. Sayın Yıldırım’ın ve AK Partinin 31 Mart’tan sonra sergilediği tutum, kabul edilemez, hoş görülemez ve devlet ciddiyetiyle bağdaştırılamaz.” şeklinde konuştu.

x