‘Alevilerin kökünü kazıyacağız’ diyen eski IŞİD’li için kitlesel cenaze töreni

- Yorumlar

Bir dönem Suriye milli takımının kaleciliğini yapan, iç savaş sırasında IŞİD’e katılıp “Alevilerin kökünü kazıyacağız” sözleriyle tepki çeken Abdülbasit el Sarut Türkiye’de tedavi gördüğü hastanede öldü.

Gazete Duvar’da yer alan habere göre, son dönemde Özgür Suriye Ordusu bünyesindeki Ceyş’ul İzze örgütünün komutanı olan Sarur için Reyhanlı’da kitlesel cenaze töreni düzenlenmesi dikkat çekti.

Reuters ajansı, dün ölen Sarut’un bugün Türkiye’den Suriye’ye araba ve motosikletlerden oluşan bir konvoy ile taşındığı bilgisini geçti. SendikaOrg sitesi ise eski IŞİD’ci için Reyhanlı’da kitlesel bir tören düzenlendiği görüntüleri paylaştı. Görüntülerde yüzlerce kişinin tekbir getirdiği görülüyor.

Sarut’un eski bir yıldız futbolcu olarak Beşar Esad yönetimine karşı isyana katılması iç savaşın ilk yıllarında Batı basınının ilgisini çekmişti. Eski futbolcunun muhaliflere Esad karşıtı sloganlar attırdığı görüntüler sosyal medyada da çokça paylaşılmıştı. Sonrasında ise Sarut’un “Hepimiz cihatçıyız. Humus kararını verdi. Alevilerin kökünü kazıyacağız ve Şiiler gitmek zorunda” dediği görüntüler ortaya çıkmıştı.

Artık bir cihatçı haline gelen eski futbolcunun 2014’te IŞİD’e katıdığı ortaya çıkmıştı ancak Sarut bunu reddetmişti. Sarut son dönemde ise Türkiye destekli ÖSO’ya bağlı Ceyş’ul İzze isimli radikal örgütün komutanıydı. Son olarak Hama’nın kuzey kırsalındaki çatışmalarda yaralandı, Hatay’da kaldırıldığı hastanede öldü.

x