Mavi Marmara’ya katılanlara manyak diyen Cem Küçük’e zorla getirme

- Yorumlar

TGRT Haber’de yayınlanan “1 Haber 3 Yorum” isimli programda, 2010 yılında, Gazze’ye insani yardım taşırken İsrail askerlerince düzenlenen saldırıda 9 kişinin öldüğü 56 kişinin yaralandığı Mavi Marmara gemisinde bulunanlara “manyak” diyen gazeteci Cem Küçük, yargılandığı davaya gelmeyince hakkında zorla getirme kararı çıkartıldı.

Mahkemede ifade veren müşteki Gülden Sönmez, Cem Küçük için, “Tahminime göre Pelikan ismi ile bilinen bir çete ile hareket halinde” dedi.

İstanbul 4’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya 44 kişiye karşı “Zincirleme hakaret” suçundan 4 aydan 4 yıl 1 aya kadar hapis istemiyle tutuksuz yargılanan gazeteci Cem Küçük katılmadı.

Sözcü’den Ümit Türk’ün haberine göre; mahkeme, tebliğe rağmen duruşmada hazır bulunmayan Küçük’ün zorla getirilmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

SAVCI, “MANYAĞIN” TANIMINI YAPTI: APTAL, ÇILGIN, DENGESİZ…

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede Cem Küçük’ün, 17 Nisan 2017’de özel bir televizyon kanalında yayınlanan 1 Haber 3 Yorum isimli programda sarf etmiş olduğu “manyak” sözünün Türk Dil Kurumu’nun güncel sözlüğünde “Gülünç, garip, şaşırtıcı davranışları olan kişi dışında aptal, çılgın, dengesiz ve deli anlamlarında bir seslenme ünlemi olarak” tarif edilmiş olduğu, şeref ve saygınlığı rencide edici boyutta olarak belirtilmesi nedeniyle zincirleme şekilde hakaret suçunu oluşturduğu belirtildi. Küçük’e isnat edilen suçun uzlaşmaya tabii suçlardan bulunması nedeniyle dosyanın uzlaştırmacıya verildiği, ancak yürütülen uzlaştırma müzekkereleri sonucunda uzlaşmanın sağlanamadığı ifade edildi.

x