Ahmet Türk: İstanbul seçiminde haksızlığa karşı demokrasi tarafıyız

- Yorumlar

Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk, HDP’nin seçim çalışmalarına destek vermek için İstanbul’a geldi.

Kürt halkı üzerinde yoğun baskılar olduğunu belirten Türk, “Halkımızın yarınları için burada toplandık. Evet, yıllardan beri çok ağır bedellerle demokratik siyasetin ilerlemesi, bu ülkede adaletin sağlanması, Kürt halkının demokratik değerler etrafında halklarla birlikte yaşadığı pratik bir gelecek kurmak için çabalıyoruz. Bu nedenle bizim çizgimiz, yolumuz, dostlarımız ve müttefiklerimiz bellidir” dedi.

‘DEMOKRASİ OLMADAN ORTADOĞU BATAKLIĞINDAN ÇIKILAMAZ’

Kürt halkı üzerinde yürütülen siyaseti kabul etmeyen demokrasi güçleriyle yol aldıklarını dile getiren Türk, “Halklar ortak demokratik gelecekte bütünleşmeden ne Kürtler ne de Türkiye halkları özgürleşebilir. Bu nedenle mücadele ortak bir mücadeledir. Türkiye’nin demokratikleşme mücadelesidir. Ezilenlerin, yok sayılanların, inkar edilenlerin geleceklerini güvence altına alabilecek bir siyaset anlayışının hâkim kılınması için çaba gösteriyoruz.” şeklinde konuştu.

‘KÜRTLERİ DIŞLAYARAK SİYASET YAPILMAZ’

“Biz oylarımızın anlamlı olması için çalışma yürütüyoruz. Oyumuzun sonuca etki etmesi için çabalıyoruz” diyen Türk, öyle konuştu:

“Bu nedenle biz bu seçimlerde demokrasi tarafıyız. Haksızlığa, hukuksuzluğa, zulme karşı bir duruşu gösteriyoruz. Biz rengimizi ortaya koyuyoruz. Bugün Kürtleri anlamayan Kürtlere dışlayan düşmanlaştıran bir anlayışa karşı mesaj vermeye çalışıyoruz. Kürtleri politize olduğu bir dönemde Kürtleri yok sayarak ve dışlayarak siyaseti yürütmenin kolay olmadığını mesajını veriyoruz. Herhangi bir siyasi partinin siyasi propagandasını yapmak için değil ama halkımızın geleceğini belirleyen tavrın ortaya çıkması için, oyumuzun anlamlı olması için burada halkımızla birlikte sohbet ediyoruz. Kim ne derse dersin yıllardır büyük bedeller veren halkımız ne yapacağını bizlerden daha iyi biliyordur. Yaşadıkları ve gördükleri ile zaten halkımız politize olmuş. Kendini yok sayanlara karşı nasıl bir siyaset geliştireceğini bizlerden iyi biliyor.”

x