Yıldırım: 30 yıldan beri devam eden bu çile sona erecek

- Yorumlar

AK Parti ve MHP blokunun İBB adayı Binali Yıldırım, “18 gün neredeydin kardeşim? Başkanlığının bitmesine 5 dakika kala arıyor, kurumlara yazı yazdırıyor. Gerçekleşen ulaşım ve su indirimi AK Parti’nin teklifi, CHP’nin teklifi farklı” dedi ve ekleyerek ABD’li bir bakanla arasında geçen konuşmayı anlattı: ” ‘Yok, biz yılda 2 bin kilometre bölünmüş yol yapıyoruz’ dedim. Adam şaşırdı, ‘Nasıl olabilir? Impossible, impossible’ dedi.”

Yıldırım şu ifadeleri kullandı:

* Bir gün bakanlarla yurt dışı toplantısındayım. “Biz yılda 2 bin kilometre bölünmüş yol yapıyoruz” deyince Amerikalı bakan dedi ki “Sayın bakan, herhalde bir sıfır hatası var. Herhalde 200 demek istedin.” “Yok, biz yılda 2 bin kilometre bölünmüş yol yapıyoruz” dedim. Adam şaşırdı, “Nasıl olabilir? Impossible, impossible” dedi. Dedim ki “Zor olan hemen yapılır, imkansız zaman alır.”

’30 YILDAN BERİ DEVAM EDEN BU ÇİLE SONA ERMİŞ OLACAK’

* İmar barışı benim başbakanlığım döneminde çıkan bir yasadır. Bu yasa çerçevesinde Türkiye genelinde 10 milyonun üzerinde vatandaş müracaat etti. 2 milyona yakın İstanbul’da. Başka bir sorun daha var. O da rahmetli Özal döneminde başlayan özellikle gecekondularla ilgili bir sorun. Tapu tahsis belgesi elinde bulunan ancak mülkiyeti hazineye ait yerlerin tapularının verilmesi. Biz bununla ilgili bir çalışma yapacağız. Bu çalışmanın esası şu. Hazineden belediyeye devralacağız. Daha sonra belediye uygun ödeme şartlarında hak sahiplerine bunları verecek tapusunu da hemen verecek. Yani gecekondu niteliğinde tapu tahsis belgesine sahip konutlar tapuya dönüştürülecek ve 30 yıldan beri devam eden bu çile de sona ermiş olacak. 1 milyonun üzerinde olduğu da söyleniyor. Her yerde var. Bütün ilçelerde gecekondu yapılaşması var. Önce tapu tahsis belgesiyle müracaat edecek, sonra bu tapu tahsis belgesinin hazinenin yeri olanlar belediyeye önce geçecek. Daha sonra da hak sahibine uygun taksitlerde uygun ödeme koşullarında bunun devri yapılacak. Ve tapusu teslim edilecek. Hemen tapu teslim edilecek ödemeler bilahare taksit taksit gerçekleşecek. Bütün ilçeler hazır. Hepsini eş zamanlı olarak başlatacağız.

x