Temelli: Demokrasinin önünde duran AKP-MHP Bloku’na karşı stratejik oyumuzu kullanacağız

- Yorumlar

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, ”Burada da 23 Haziran’a giderken çok net söyledik: Bu bir demokrasi referandumudur. Demokrasinin önünde duran AKP-MHP Bloku’na karşı stratejik oyumuzu kullanacağız. Gücümüzü göstereceğiz” açıklamasını yaptı.

Temelli, kendisinin de üyesi olduğu Beşiktaş’taki Öğretim Üyeleri Derneği’ni ziyaret etti.

Türkiye’yi ittifaklar pazarlığına hapseden anlayışa karşı toplumun doğrudan müdahil olabileceği bir mücadele alanını öncelediklerini söyleyen Temelli, “Bizim oy verme davranışımız, tercihimiz 31 Mart’ta giderken çok netti. Türkiye’nin içine sıkıştığı bu otoriter rejimden çıkışı arıyorduk. Türkiye kutuplar arası bir gerilime hapsolmamalıydı. Yok Millet İttifakı, yok Cumhur İttifakı gibi iki ittifak arasında sıkışmamalı, bir üçüncü yolu mutlaka bulup çıkarmalıydı. Bu amaçla hareket ettik ve 31 Mart’ta stratejimiz bu amaçla başarıya ulaştı. 23 Haziran’da aynı anlayışla sandığa gideceğiz. Bizim seçim taktiklerimizde herhangi bir değişiklik yoktur” diye konuştu.

Bu bir demokrasi referandumudur

Temelli, HDP’nin izlediği stratejinin, çözümsüzlüğü aşabilecek geniş bir ufka sahip olduğunu öne sürerek, “23 Haziran’da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi var ama biz artık 24- 25 Haziran’ı ve Türkiye’nin geleceğini konuşmak zorundayız. Bizim stratejimiz, her şeyden önce Türkiye’nin bu çözümsüzlüğünü aşabilecek geniş bir ufka sahip. Bir demokrasi ittifakından bahsederek geldik. Türkiye’nin siyaset yapabileceği bir demokratik zeminin olmamasına vurgu yaptık. Bu zeminin de bir demokratik anayasayla ancak aşılabileceğini dile getirdik. Bu minvalde de çalışmalarımız sürüyor. Dün olduğu gibi bugün de yarın da bu çalışmalarımız yoğunlaşarak devam edecek. Stratejimiz bu denli kritik ve önemlidir. Türkiye’nin geleceğini belirleyen bir stratejidir. Seçimlere yaklaşımımız da bu çerçevede oldu.” değerlendirmesinde bulundu.

Bir gazetecinin, “23 Haziran’da HDP seçmenini İmamoğlu’na oy vermeye davet ediyor musunuz?” sorusunu yanıtlayan Temelli, “23 Haziran’a giderken de 31 Mart’a giderken de hatta 24 Haziran’a giderken de hatta anayasa referandumuna giderken de ortaya koyduğumuz strateji nettir. Biz stratejik bir oy kullanıyoruz. Yani demokrasi cephesine çağrı yapıyoruz, Türkiye’nin demokratikleşme ihtiyacı vardır. Dolayısıyla oylarımızı, kişilere, partilere, bloklara angaje etmiyoruz. Burada da 23 Haziran’a giderken çok net söyledik: Bu bir demokrasi referandumudur. Demokrasinin önünde duran AKP-MHP Bloku’na karşı stratejik oyumuzu kullanacağız. Gücümüzü göstereceğiz” şeklinde konuştu.

x